Společnost EDF Energy pozměnila datum znovuspuštění obou bloků v jejich jaderné elektrárně Hunterston B, postavené ve Skotsku. Zpoždění uvedení do provozu je z důvodu posouzení nové seismické analýzy a také dalších prací na simulacích, které jsou potřebné pro podporu bezpečnosti obou bloků jaderné elektrárny (3. a 4. blok).

jaderná energie - Znovuspuštění elektrárny Hunterston B bude zpožděno o několik týdnů - Zprávy (Graphite blocks EDF Energy) 1
Grafitové bloky, používané jako moderátor v elektrárně Hunterston B (Zdroj: EDF Energy)

Třetí a čtvrtý blok byly odstaveny od března a října poté, co byly zjištěny praskliny během rutinních inspekcí. EDF sdělila, že stále očekává konečné uzavření elektrárny Hunterston v roce 2023.

EDF Energy v květnu oznámila, že třetí blok zůstane odstavený, pokud budou v grafitu analyzovány nové trhliny. Zatímco se tyto trhliny očekávají jako součást procesu stárnutí grafitových cihel, nejnovější praskliny se objevily rychleji, než se původně předpokládalo.

Elektrárna Hunterston B je jaderně licencována k provozu dvou pokročilých plynem chlazených reaktorů (AGR), a sice 3. a 4. bloku. Grafitová aktivní zóna každého reaktoru je vyrobena z přibližně 6000 grafitových bloků, z toho 3000 bloků obsahuje palivo. Všechny grafitové bloky jsou spojené dohromady. Elektrárna začala provoz v roce 1976. Během několika posledních let byly zjištěny trhliny na několika grafitových blocích jak na třetím, tak na čtvrtém bloku.

Mluvčí společnosti sdělila emailem 20. prosince, že aktuální odhad znovuspuštění čtvrtého bloku proběhne na konci března a znovuspuštění třetího bloku a konci dubna.

„Naše strategie postupuje dobře a v souladu s dozorným orgánem Office for Nuclear Corporation (ONR) prostřednictvím tohoto komplexního programu práce. Předpoklady životnosti elektrárny zůstanou nezměněny, tedy do roku 2023,“ sdělila mluvčí EDF.

2. listopadu předložila společnost bezpečnostní zprávu dozornému orgánu ONR, který schvaluje navrácení čtvrtého bloku do provozu, a také připravuje bezpečnostní zprávu o třetím bloku elektrárny pro předložení ONR. Musí ukázat, že v následující době provozu bude reaktor provozován bezpečně. Stejně tak musí být dokázáno jeho bezpečné odstavení a bezpečný provoz během vysoce nepravděpodobného zemětřesení.

„ONR kompletně nezávisle posuzuje případ a všechny aspekty naší technické práce,“ sdělila mluvčí. „Tohle je naše normální činnost. Není pro nás možné potvrdit s určitostí, jak dlouho bude tato činnost trvat. Naší hlavní prioritou je dokončit hodnocení s náležitou důležitostí.“

Aktivní zóny všech 14 pokročilých plynem chlazených reaktorů ve Spojeném království jsou vyrobeny z grafitových bloků. Kanály pro jaderné palivo procházejí těmito bloky. Také jsou zde kanály pro regulační tyče, které v případě potřeby zastaví štěpnou řetězovou reakci. Vždy se očekávalo, že se grafitové bloky budou měnit v průběhu času. Jejich stárnutí, je jedním faktorem, určujícím celkovou životnost britských jaderných elektráren s reaktory AGR.

EDF Energy sdělila na svých webových stránkách, že se zabývá „nejrozsáhlejším programem kontroly grafitu, jaký se kdy uskutečnil“. Dále dodali: „V květnu 2018 bylo řečeno, že třetí blok jaderné elektrárny Hunterston B může zůstat odstavený, aby bylo umožněno pracovat s dozorným orgánem na zajištění, že dlouhodobé bezpečnostní případy budou odrážet zjištění ze stávajících kontrol a výsledků získaných během ostatních analýz a simulací.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..