Neděle, 29 listopadu
Shadow

Uzbečtí zákonodárci studují ruský jaderný program

Legislativní komora uzbeckého parlamentu se 18. prosince sešla s delegací Ruské státní jaderné korporace Rosatom za účelem diskuse a projednání plánu země střední Asie na vybudování první jaderné elektrárny. Uzbečtí poslanci navštívili v období od 12. do 14. prosince ruskou jadernou elektrárnu v rámci snahy o výstavbu své vlastní elektrárny. Tu představili uzbecký a ruský prezident Shavkat Mirziyoyev a Vladimír Putin.

Uzbečtí poslanci a reprezentanti společnosti Rosatom při diskusi o politice jaderné energetiky (Zdroj: Rosatom)

Uzbekistán je sedmým v pořadí největších dodavatelů uranu a má pouze jeden provozovaný výzkumný reaktor WWER-SM. Prozatím však nedisponuje žádnými jadernými elektrárnami.

Podle prohlášení společnosti Rosatom, sdělil mluvčí legislativní komory, Boris Alikhanov, že začala nová fáze spolupráce mezi oběma zeměmi. Ta zahrnuje také jadernou energetiku.

Návštěva zahrnovala uvedení prvního bloku Novovoroněžské II jaderné elektrárny, prvního ruského provozovaného reaktoru VVER-1200. Ten byl připojen k elektrické síti v srpnu 2016. Rosatom sdělil, že první blok je referenčním blokem pro jadernou elektrárnu, navrženou pro Uzbekistán.

„Navštívili jsme Novovoroněžskou jadernou elektrárnu, kde jsme se seznámili s jejími profesionály a také s technickým pokrokem, jaký se povedlo zajistit provozem šesti jaderných reaktorů v Novovoroněži. Zdálo se nám, že prioritou nové technologie, používané v tomto reaktoru je především bezpečnost,“ sdělil Alikhanov. Uzbecká delegace se také setkala s městskou radou Novovoroněže, která projednává sociální a ekonomický rozvoj města, dodal.

Alexander Lokshin, první náměstek generálního ředitele Rosatomu pro řízení provozu, a hlava ruské delegace, sdělili, že rozhodnutí Uzbekistánu postavit jejich první jadernou elektrárnu odstartovalo proces založení celého jaderného průmyslu v Uzbekistánu.

„Nejedná se pouze o jednoduchý špičkově technický projekt, je to skutečně velký průmysl, který zahrnuje trénink a formování základní legislativy. Jsme přesvědčení, že podmínka tohoto průmyslu je především bezpečnost a sociologická přijatelnost,“ sdělil Lokshin.

„Přijetí veřejností přímo souvisí s úrovní povědomí veřejnosti. Když jsme začali provádět průzkum veřejného mínění, které se dělá dvakrát ročně, zjistili jsme velmi zajímavé chování. Čím blíže je dotazovaná populace jaderné elektrárně, tím více pozitivní je jejich názor.“

„Díky tomu má v okolí Novovoroněže přibližně 90 % populace pozitivní přístup k jaderné energetice. Samozřejmě je tato skutečnost výsledkem faktu, že mnoho místních pracuje v jaderné elektrárně a vědí o bezpečnosti moderních jaderných elektráren. V Rusku podporuje celkově 70 % populace jadernou energetiku,“ dodal.

Rosatom sdělil, že první jaderná elektrárna umožní Uzbekistánu ušetřit 3-3,5 miliardy metru krychlových zemního plynu ročně. Zároveň se tím sníží emise oxidu uhličitého o 14 milionů tun a emise oxidu dusičitého o 36000 tun. Nová jaderná elektrárna poskytne 8000 nových pracovních míst během fáze výstavby a přibližně 2500 pracovních míst během jejího provozu.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..