Společnost Cavendish Nuclear získala tříletou smlouvu ve výši několika milionů liber na rozebrání a demolici nejstaršího reaktoru v testovacím závodě materiálového výzkumu (DMTR), umístěném ve Skotsku. Zadání zakázky následovalo výběrové řízení.

jaderná energie - Společnost Cavendish se zavázal k demolici jaderného reaktoru Dounreay - Zprávy (DMTR Dounreay) 1
Testovací reaktor v Dounreay pro materiálový výzkum (Zdroj: DSRL)

DMTR, první jaderný reaktor ve Skotsku, byl poprvé provozován v roce 1958. Používal se pro testování vlivu záření na kovové materiály. Jednalo se navíc o jediný reaktor v této oblasti, který používal těžkou vodu místo kapalných kovů jako chladiva. První kritičnosti bylo dosaženo 13. srpna 1957 v zařízení ZETR (nulový energetický testovací reaktor), umístěný v DMTR.

Palivo bylo z DMTR vyvezeno brzy po jeho odstavení v roce 1969 a mnoho okolních zařízení, jako chladicí věže, nouzová dozorna a potrubí, bylo vyčištěno a rozebráno. Ovládací panel v dozorně byl převezen do muzea Caithness Horizons v Thursu v roce 2015, kde jsou také nyní vystaveny.

Společnost Cavendish Nuclear sdělila, že „spojuje osvědčenou technologii, která se vyznačuje mimořádnou kontrolou radiologické expozice a radioaktivní kontaminace, aby bezpečně odstavila zbývající struktury z vnitřku reaktoru“. Společnost jmenovala místní společnost JGC Engineering & Technical Services a Veolia prostřednictvím jejich dceřiné společnosti KDC a Frazer-Nash Consultancy jako jejich klíčového dodavatele a partnera tohoto projektu.

Společnost Dounreay Restoration Limited, která řídí vyřazování z provozu jménem britského úřadu pro vyřazování jaderných elektráren, sdělil: „Demolice reaktorové budovy bude pro Dounreay zásadní změnou.“ Také dodal: „Jedná se o vyvrcholení desetiletého projektu zaměřeného na odstranění vnitřních struktur z reaktoru a podpůrných struktur budovy, se zahrnutím bazénů skladování paliva, odpadů a ozařovacích buněk.“

Ředitel dozorného orgánu, Alan Cumming sdělil: „Začátek prací na rozebírání testovacího jaderného reaktoru Dounreay pro materiálový výzkum představuje významný krok v naší misi rozebírání a čištění dědictví prvních dob jaderného průmyslu ve Spojeném Království.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..