Pokračující růst počtu jaderných elektráren bude v dohledné době následovat zvýšená poptávka po uranu, která je více než přiměřená projektovaným požadavkům, shrnulo posledního vydání „Uran – Zdroje, produkce a poptávky,“ dokument jinak známý jako Červená kniha.

jaderná energie - Růst výroby elektřiny z jaderných elektráren způsobí vyšší poptávku po uranu - Zprávy (Areva Niger Mine Courtesy Areva Orano.bmp) 1
Uranový důl v Nigérii (Zdroj: Orano)

Podle Červené knihy, publikované letos mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA), se zastoupení jaderné energie snížilo od zastoupení z poslední publikace z roku 2016. Ačkoliv je jaderná energetika projektovaná jako rostoucí s rostoucí poptávkou po elektřině a zejména potřebou po výrobě nízkouhlíkové elektřiny.

„Vzhledem k tomu, že jaderné elektrárny produkují konkurenceschopnou a nízkouhlíkovou elektřinu nezávisle na denním cyklu a zvyšování podílu jaderných elektráren vede k jejím bezpečnějším dodávkám, je nyní projektována jako důležitá součást energetického mixu,“ shrnuje Červená kniha.

K 1. lednu 2017 bylo celosvětově propojeno 449 komerčních jaderných reaktorů do celosvětové elektrické sítě. Jejich celkový elektrický výkon přesáhl 391 GW elektrických a ročně spotřebují více jak 62825 tun kovového uranu.

S přihlédnutím k politickým změnám několika zemí a revidovaným programům jaderné energetiky, se předpokládá, že bude poptávka po jaderných zdrojích růst. Předpokládají se dvě varianty. Nízko poptávková varianta, která předpokládá výkon jaderných elektráren 331 GW elektrických a vysoko poptávková varianta, předpokládající výkon 568 MW elektrických do roku 2035.

Nízko poptávková varianta zaznamenává 15 % snížení elektřiny z jádra oproti roku 2016, zatímco vysoce poptávková varianta představuje 45% nárůst jádra.

Celosvětově jsou ještě nalezeny zdroje uranu o mocnosti 6142200 tun, které mohou být vytěženy za cenu nižší jak 130 dolarů (2965 Kč) za kg. Jedná se o zpětně získané, přiměřeně zajištěné a odvozené zdroje, což představuje nárůst 7,4 % z celkového počtu zdrojů, vykázaných v roce 2016.

Podle Červené knihy se celosvětové zásoby těžitelného uranu zvýšily mezi léty 2015 a 2016 o 3 %. Produkce však začala klesat na 59342 tun za rok 2017 a v roce 2018 se předpokládá další snížení, způsobené snížením produkce hlavních těžebních zemí jako je Kanada a Kazachstán. Ty snížily svou produkci v reakci na nízkou cenu uranu.

Produkce uranu v Kazachstánu se také zpomalila, ale přesto zůstal největším producentem uranu, v roce 2015 vytěžil 23806 tun a v roce 2016 vytěžil 24689 tun. Produkce uranu v Kazachstánu za rok 2016 činila více než nahlášenou výrobu z Kanady a Austrálie, druhého a třetího největšího producenta uranu na světě.

Podle Červené knihy byly celosvětové výdaje na průzkumy a těžbu od prvního ledna 2017 přibližně 663678 milionů dolarů (15137 miliard Kč), což je o 59 % méně, než v roce 2014. Významné snížení bylo zaznamenáno jak v Austrálii, Kanadě, Číně, České republice, Namibii, Rusku a Spojených státech. Kazachstán poznamenal zvýšení výdajů z 34,7 milionů dolarů (791 milionů Kč) v roce 2014 na 60,9 milionů dolarů (1389 milionů Kč) v roce 2015. Zvýšení však bylo následováno významným snížením v roce 2016 na 23,9 milionů dolarů (545 milionů Kč).

Snížení výdajů na průzkum a vývoj odráží úpravu v rámci reakce průmyslového odvětví na nadměrnou nabídku uranu, která začala v polovině roku 2011, kdy došlo k náhlému snížení spotřeby vlivem nehody jaderné elektrárny Fukušima.

Ačkoliv jsou některé z těchto nárůstů způsobeny novými objevy, většina je výsledkem přehodnocení dříve nalezených ložisek uranu. Silné tržní podmínky budou zásadní pro přilákání potřebných investic do tohoto průmyslu.

Austrálie stále dominuje svými zdroji uranu. Z celosvětových zásob je nalezeno více jak 55 % přírodního uranu v Austrálii. V Kazachstánu je přibližně 25 %.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..