Kurská jaderná elektrárna v Rusku začala vyrábět cobalt-60, poté, co vložila dodatečné kobaltové absorbátory do čtvrtého bloku. Rosenergoatom to oznámil 29. listopadu. Cobalt-60 je používaný ke sterilizaci lékařského vybavení a při léčbě rakoviny.

jaderná energie - Rusko začne vyrábět radioaktivní kobalt v Kurské jaderné elektrárně - Zprávy (Cobalt production at Kursk 4 Rosenergoatom) 1
Personál elektrárny připravuje zařízení pro zavážení dodatečných kobaltových absorbátorů do čtvrtého bloku Kurské jaderné elektrárny (Zdroj: Rosenergoatom)

Rosenergoatom, dceřiná společnost ruského Rosatomu a provozovatel jaderné elektrárny, sdělil, že tento úspěch je součástí projektu průmyslové výroby radioizotopů.

V Rusku neustále existuje komerční poptávka po kobaltu-60. Také se předpokládá zvýšení poptávky na celosvětovém trhu.

Kobalt-60 má širokou škálu použití pro sterilizaci potravin, lékařských nástrojů, materiálů pro simulaci růstu a výnosu obilovin a zeleninových plodin, desinfekci a čištění průmyslového odpadu, radiační chirurgii a detekci materiálových defektů pomocí gama záření, dodal Roseergoatom.

Zavážení kobaltových absorbátorů do čtvrtého bloku Kurské jaderné elektrárny bylo provedeno provozovatelem elektrárny následně po „pečlivé“ přípravné práci na získání příslušných povolení od dozorného orgánu Rostechnadzor.

Vyachesla Fedyukin, ředitel Kurské jaderné elektrárny, sdělil, že se tak elektrárna podílela na strategickém závazku společnosti Rosatom při vytváření nových produktů pro domácí i mezinárodní trh. Využitím „jedinečné kapacity“ RBMK reaktorů je Rosenergoatom předním výrobcem radioaktivního kobaltu-60, dodal.

Sovětský návrh RBMK reaktorů (Bolšoj Moščnosti Kanalnyj) je tlakovodním vodou chlazeným reaktorem s jednotlivými palivovými kanály a grafitovým moderátorem. Je také známý jako lehkovodní grafitový reaktor.

Nikolay Kushkova, vedoucí oddělení společnosti radiačních technologií, sdělil, že pokročilé technologie výroby „jednoho z nejžádanějších radioaktivních izotopů na trhu“ již byla testována na Leningradské a Smolenské jaderné elektrárně, ve kterých jsou v provozu také reaktory RBMK.

„Při naší práci se spoléháme na zkušenosti,“ dodal. „Činnost zavážení dodatečných absorbátorů kobaltu není jiná, než zavážení dodatečných absorbátorů s borovým karbidem jako absorbátorem. Jejich použití navíc nemění neutronově-fyzikální charakteristiky aktivní zóny. Všechny práce byly prováděny s vysokou mírou jaderné bezpečnosti a radiační ochrany,“ dodal.

Každý dodatečný kobaltový absorbátor obsahuje 1152 tablet z niklem potaženého přírodního kobaltu-59. Po pěti letech provozu se přírodní kobalt-59 přemění na kobalt-60, sdělil Rosenergoatom. Po ozáření absorbátorů je pracovníci pomocí specializovaných nástrojů rozdělí na jednotlivé elementy, které zavedou do přepravních kontejnerů pro dodávku k zákazníkům, dodal.

Společnost vyvíjela výrobu kobaltu-60 v Leningradské jaderné elektrárně více jak 20 let a v roce 2016 začal projekt výroby radioizotopů ve Smolenské a Kurské jaderné elektrárně. Na podzim minulého roku byly zavezeny první dodatečné kobaltové absorbátory do aktivní zóny Smolenské jaderné elektrárny.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

1 Comment

    Určite je RBMK tlakovodným reaktorom ?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..