První zásilka sériového paliva MOX pro rychlý reaktor BN-800 úspěšně prošla 13. prosince 2018 přejímkou. Toto palivo vzniklo recyklací použitého jaderného paliva a skládá se z uranu a plutonia. BN-800 je jediný sodíkový reaktor na světě, který vyrábí elektřinu z paliva MOX.

jaderná energie - Rosatom zahájil sériovou výrobu paliva MOX pro sodíkový reaktor BN-800 - Zprávy (Reaktor BN 800 ve čtvrtém bloku Bělojarské JE) 1
Reaktor BN-800 ve čtvrtém bloku Bělojarské JE (Zdroj: Tisková zpráva)

Sériová výroba paliva MOX probíhá v podniku GCHK sídlícím v Železnogorsku na Sibiři, který patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom. Palivové tabletky tvoří ochuzený uran, který se nahromadil v podnicích Palivové společnosti Rosatomu TVEL a plutonium získané během přepracování použitého jaderného paliva.

„Zahájení sériové produkce paliva MOX pro reaktor BN-800 je důležitým krokem při realizaci našeho strategického úkolu zavádění uzavřeného palivového cyklu a dvousložkové jaderné energetiky, která využívá reaktory tepelné i rychlé. Pokud začleníme do palivového cyklu značné zásoby ochuzeného uranu a plutonia, které se nahromadilo provozem jaderných reaktorů, tak mnohonásobně zvětšíme palivovou základnu jaderné energetiky a snížíme spotřebu přírodního uranu,“ uvedl ředitel pracovní skupiny pro dosažení projektových parametrů výroby paliva MOX Konstantin Věrgazov.

Přírodní uran obsahuje jen 0,7 % uranu 235, který používají k produkci energie klasické tepelné reaktory, a zbývající podíl představuje téměř výhradně uran 238. Pro tepelné reaktory, které představují drtivou většinu energetických reaktorů na světě, musí být podíl izotopu 235 zvýšen na zhruba 5 %, ale i přesto dokáží využít jen několik procent uranu. Zbývající materiál jde do skladišť použitého paliva nebo je likvidován jako radioaktivní odpad.

Rychlé reaktory využívající ke štěpení paliva směs oxidů uranu a plutonia budou generovat plutonium v takovém množství, které bude stačit pro ně samotné jako nové palivo i pro výrobu paliva do jiných reaktorů. Recyklací použitého jaderného paliva by bylo možné zvýšit zhruba stokrát objem energie získávané z přírodního uranu.

Komerční provoz reaktoru BN-800 v Bělojarské jaderné elektrárně s částečnou zavážkou paliva MOX začal v roce 2016. Tento blok je určen k ověřování technologií uzavírání palivového cyklu včetně uspořádání aktivní zóny reaktoru složené výhradně z paliva MOX.

jaderná energie - Rosatom zahájil sériovou výrobu paliva MOX pro sodíkový reaktor BN-800 - Zprávy (BN 800 MOX fuel assembly NIIAR) 2
Palivové soubory typu MOX pro čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny s rychlým reaktorem BN-800 (Zdroj: WNN)

Průmyslová výroba paliva MOX byla vybudována v rámci federálního cílového programu Jaderné energetické technologie nové generace v letech 2010-2015 s výhledem do roku 2020. Zakládání výroby znamenalo vytvořit širokou spolupráci ruského jaderného průmyslu při koordinaci prací a při vědeckém řízení společnosti TVEL. Základní technologie výroby tablet MOX metodou mísení prášků a za použití speciálního postupu mletí, stlačování a spékání tablet byla vyvinuta ve výzkumném ústavu VNIINM (součást společnosti TVEL).

Zdroj: Tisková Zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..