Nezávislý kanadský provozovatel (IESO) ověřil konečný odhad nákladů na obnovení provozu prvního z 6 jaderných bloků elektrárny Bruce. Přitom potvrdil, že cena oprav bude nižší, než se původně očekávalo. Schválení projektu výměny hlavních komponent (MCR) šestého bloku může začít, jak bylo plánováno, tedy v lednu 2020.

jaderná energie - Rekonstrukce šestého bloku jaderné elektrárny Bruce by mohla začít v lednu 2020 - Zprávy (Bruce B plant sign closeup Bruce Power) 1
Kamenná deska u elektrárny Bruce B (Zdroj: WNN)

Provozovatel jaderné elektrárny Bruce a společnost IESO uzavřeli v prosinci 2015 dlouhodobou dohodu o zajištění výkonu 6300 MW elektrických z elektrárny Bruce. Toho chtějí dosáhnout prostřednictvím několikaletého investičního programu. Dohoda umožňuje jaderné elektrárně začít investovat do aktivit programu prodlužování životnosti 3. až 8. bloku jaderné elektrárny Bruce. Činnosti budou zahájeny na 6. bloku a měly by začít v roce 2020.

Konečné náklady na rekonstrukci šestého bloku činí 2,185 miliardy dolarů (téměř 50 miliard Kč), sdělil IESO. Dodatečných 418 milionů dolarů (téměř 10 miliard Kč) bude vynaloženo jednorázově na přípravu závodu, nákup nástrojů a zajištění infrastruktury pro podporu opravy všech 6 bloků. Předtím, než byla podepsána dohoda v prosinci 2015, cena elektřiny prodávané společností IESO byla nižší, než se původně plánovalo. Tento případ znamenal úspory přibližně 113 milionů dolarů (2,6 miliardy Kč), bohužel ale cena elektřiny budoucích elektráren bude přibližně 2,3 dolaru za MWh (cca 50 Kč/MWh), což je ještě nižší hodnota, než jaká byla původně provozovatelem očekávána.

IESO má již připravenou ověřovací a průběžnou zprávy díky pečlivé práci na elektrárně. Veškeré náklady budou hrazeny elektrárenskou společností Bruce Power. Společnost na sebe bere veškerá rizika spojená s úpravou a modernizací. Jakékoliv úspory nákladů jsou rovnoměrně rozděleny mezi společnosti Bruce Power a IESO.

„Domácnosti a kanceláře kanadské provincie Ontario spoléhají na jadernou elektrárnu Bruce, co by poskytovatele nízko emisní, čisté, spolehlivé elektřiny, stejně jako pracovních pozic po celá desetiletí,“ sdělil prezident a generální ředitel společnost Bruce Power, Mike Rencheck. „Budeme pokračovat v zajištění vysoké úrovně, vytvářející a udržující 22000 pracovních pozic ročně napříč celé provincie. Kromě toho elektrárna přispívá každoročně do rozpočtu 3 miliardami dolarů (téměř 70 miliardami Kč).“

Šestý bok elektrárny Bruce bude první z 6 Candu reaktorů určených pro program prodloužení životnosti bloků MCR. Program začal v lednu 2016 a již přidal více jak 1000 MW elektrických kapacity do elektrizační soustavy. Program MCR zabere na 6. bloku asi 46 měsíců a díky němu bude možné reaktor provozovat dalších 30 až 35 let. Celkové náklady na modernizaci jaderné elektrárny Bruce budou přibližně 6 miliard dolarů (138 miliard Kč) s dodatečnými náklady 3,77 miliard dolarů (86 miliard Kč), vynaložených na aktivity v rámci programu prodloužení životnosti bloků. Program, který má být dokončen do roku 2053 by měl být dokončen včas a s předem vyhrazenými náklady, sdělila společnost. Na prvním a druhém bloku jaderné elektrárny Bruce již proběhla modernizace. Ty byly do provozu uvedeny znovu v roce 2012.

„Jaderná energetika je páteří celé rozvodné sítě kanadské provincie Ontario,“ sdělil ministr energetiky, těžby, rozvoje a domácích záležitostí provincie Ontario, Greg Rickford. „Program prodloužení životnosti na jaderné elektrárně Bruce zajistí, že pro domácnosti a kanceláře zůstane cenově dostupný a spolehlivý zdroj bez emisní elektřiny při současné nabídce deseti tisíců pracovních pozic v celé provincii.“

Šestý blok jaderné elektrárny Bruce také produkuje radioizotop Co-60, který se používá ke sterilizaci lékařských nástrojů a při léčbě rakoviny. „Potvrzení programu MCR demonstruje trvalý přínos bezpečné a spolehlivé dodávky tohoto důležitého izotopu, mimo to se jedná o skvělé zprávy pro náš jaderný průmysl. Úspěšné dokončení šestého bloku zajistí kritickou dodávku Co-60 po celá desetiletí,“ sdělil Kevin Brooks, prezident ottawské společnosti, dodávající radioizotopy, Nordion.

V provincii Ontario je nyní provozovaných celkem 18 jaderných elektráren. Šest bloků v jaderné elektrárně Pickering, čtyři bloky v elektrárně Darlington a dalších 8 bloků v elektrárně Bruce. Všechny tyto bloky zajišťují přibližně 60 % elektřiny v provincii, přičemž pro všechny bloky se předpokládá prodloužení jejich životnosti. Provozovatel elektráren pracuje také na modernizaci druhého bloku elektrárny Darlington. Modernizace zde probíhá od roku 2016 a nyní jsou práce přibližně v polovině. Jejich dokončení se předpokládá na rok 2019. Modernizace na třetím bloku mají začít v roce 2020 a již nyní probíhá jejich příprava.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..