Neděle, 29 listopadu
Shadow

První EPR reaktor vstoupil do komerčního provozu

První blok jaderné elektrárny Tchaj-šan v čínské provincii Guangdong dokončil všechny spouštěcí práce a je nyní připraven ke komerčnímu provozu, oznámila China General Nuclear (CGN) 13. prosince 2018. Tento blok se tak prvním EPR blokem, který dosáhl tohoto významného milníku.

První a druhý blok jaderné elektrárny Tchaj-šan (Zdroj: CGN)

První blok jaderné elektrárny Tchaj-šan dokončil 168hodinový demonstrační provoz na plném výkonu, oznámila společnost CGN ve svém prohlášení na burze v Hong Kongu. Ačkoliv musí CGN ještě získat nezbytná povolení a dokumentaci, blok je nyní považován za komerčně provozovaný.

„Úspěšný výsledek tohoto testu znamená dosažení všech předpokladů pro bezpečný provoz reaktoru,“ sdělily společnosti CGN a EDF ve společné tiskové zprávě 14. prosince 2018.

První a druhý blok jaderné elektrárny Tchaj-šan patří mezi první dva bloky založené na návrhu reaktoru EPR, stavěném v Číně. Tyto bloky jsou částí zakázky v hodnotě 9 miliard dolarů (206 miliard Kč), podepsané společnostmi Areva a CGN v listopadu 2007. projekt jaderné elektrárny Tchaj-šan, umístěné 140 km západně od Hong Kongu, je vlastněný společným podnikem mezi společnostmi EDF (30 %) a CGN. Výstavba prvního bloku začala v roce 2009 a následoval jej druhý blok, jehož výstavba začala o rok později. Tyto dva bloky jsou třetí a čtvrtý blok, stavěné na celém světě. Dalšími bloky jsou třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto, stavěný ve Finsku a třetí blok Flamanville ve Francii. Návrh reaktoru EPR, podle které byl postaven reaktor Tchaj-šan, byl vyvinutý společností Framatome.

CGN začala zavážení palivových souborů do prvního bloku 10. dubna, den poté, co získala povolení od dozorného orgánu NNSA. Reaktor dosáhl první kritičnosti 6. června a jeho připojení k elektrické síti proběhlo 29. června. Provoz druhého bloku jaderné elektrárny Tchaj-šan, který je nyní ve fázi instalace vybavení, se předpokládá v následujícím roce.

Předseda a generální ředitel společnosti Framatome, Bernard Fontana poznamenal: „Jako návrhář reaktoru EPR, Framatom je součástí skupiny EDF, je potěšen, že je svědkem komerčního spuštění projektu prvního bloku jaderné elektrárny Tchaj-šan. Ten je významným milníkem, který odměňuje trvalé úsilí týmů v posledních letech.“ Framatome přispěl hlavní částí jaderného ostrova elektrárny. Dodával systémy dodávky páry, bezpečnostními systémy a systémy kontroly a řízení, také zajišťoval podporu při stavbě a uvádění do provozu.

„Vstup prvního bloku jaderné elektrárny Tchaj-šan do komerčního provozu znamená splnění úkolu stanoveného čínskými a francouzskými hlavami státu,“ sdělil He Yu, předseda CGN. „Jako první reaktor na světě nabízí EPR reaktor v elektrárně Tchaj-šan cenné ponaučení a řešení výstavby podobných reaktorů kdekoliv po světě. Jedná se například o demonstrační a podpůrnou roli ve společné výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C, projektované ve Spojeném království společnostmi CGN a EDF.“

Předseda a generální ředitel společnosti EDF Jean-Bernard Lévy sdělil: „Uvádění do provozu jaderné elektrárny Tchaj-šan 1, prvního komerčně provozovaného EPR reaktoru na světě, je klíčovým úspěchem celého francouzského jaderného průmyslu, protože demonstruje jeho schopnost vyvinout jaderný reaktor generace III+ v souladu s nejvyššími standardy jaderné bezpečnosti.“

Dodal: „EPR reaktor je velkým přínosem při řešení výzvy, které čelí mnoho zemí: sladění růstu poptávky po elektřině se současnou potřebou snížit emise oxidu uhličitého. Projekt jaderné elektrárny Tchaj-šan také demonstruje celosvětový přístup vývoje našeho EPR reaktoru ve spolupráci s hodnotnými partnery jako je CGN.“

„První blok jaderné elektrárny Tchaj-šan poskytuje zkušenosti z provozu prvního EPR reaktoru na světě,“ sdělily společnosti EDF a CGN. „Prvními reaktory, které budou moci využít tyto zkušenosti, jsou dva bloky jaderné elektrárny Hinkley Point C, které jsou nyní stavěny ve Spojeném království.“

Podle strategické investiční dohody podepsané v říjnu 2016, souhlasila CGN k 33,5% vlastnictví na projektu výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C v Somersetu. Výstavbu zajišťuje společnost EDF a společně s CGN budou vyvíjet nové technologie v elektrárně Sizewell v Suffolku a elektrárně Bradwell v Essexu. Jaderné elektrárny Hinkley Point C a Sizewell C budou založeny na francouzské technologii reaktoru EPR, zatímco nové elektrárny v Bradwell budou disponovat čínským návrhem reaktoru Hualong One.

Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto, první ze série EPR reaktorů, nyní dokončil horké funkční testy a je připraven k zavážení paliva, zatímco začátek zavážení paliva do reaktoru EPR elektrárny Flamanville je naplánováno do konce tohoto roku.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..