První blok Leningradské jaderné elektrárny byl po 45 letech bezpečného provozu odstaven, oznámila to státní ruská jaderná korporace Rosatom. Dodali, že první blok elektrárny (RBMK-1000) byl odstaven 21. prosince 11:30.

jaderná energie - První blok Leningradské jaderné elektrárny ukončil svůj provoz - Zprávy (Leningrad 1 control room Rosatom) 1
Personál ve velínu prvního bloku Leningradské elektrárny (Zdroj: Rosatom)

Reaktor byl postupně odstavován v souladu s technickým předpisem předtím, než byl odpojený od národní elektrické rozvodné sítě. Uvedení bloku do provozu proběhlo 21. prosince 1973 a během svého provozu vyrobil 264,9 TWh elektřiny. Během celého svého provozu blok nezaznamenal ani jednu událost s vlivem na jadernou bezpečnost elektrárny, sdělil Rosatom.

Vladimir Pereguda, ředitel Leningradské jaderné elektrárny sdělil, že blok „spolehlivě a bezpečně“ sloužil národní ekonomice jak v Sovětském Rusku, tak nynějším Rusku.

„Poslední etapa životního cyklu jakéhokoliv jaderného zařízení začíná decommissionigem,“ dodal. „Nyní je naším hlavním úkolem zajistit bezpečné odstavení bloku a připravit všechny systémy pro decommissioning.“

Podle federálních předpisů se jaderná elektrárna považuje za provozovanou do té doby, dokud je v ní zavezeno jaderné palivo. Dokončení vyvezení palivových souborů z elektrárny je naplánováno na rok 2023, dodal Rosatom. Činnosti připravené pro uzavření bloku jsou naneštěstí rozdílné od rutinních servisních prací, a kvůli tomu se musí personál elektrárny plně připravit na tento úkol, dodali.

Andrey Petrov, generální ředitel Rosenergoatomu, dceřiné společnosti ruského Rosatomu, tento rok sdělil, že první blok Leningradské II jaderné elektrárny (VER-1200) bude uveden do komerčního provozu ještě před plánovaným vypnutím prvního bloku Leningradské elektrárny.

„Pro spotřebitele elektřiny je nahrazení elektrárny ze sovětské éry postupné a nepostřehnutelné,“ dodal. „Ve srovnání s blokem RBMK mají nové bloky několik výhod: Jsou vybaveny nejmodernějšími bezpečnostními systémy, jsou o 20 % výkonnější, životnost hlavního vybavení je dvakrát delší (až 60 let)“.

Dokonce i přes uzavření prvního bloku elektrárny zůstane elektrárna největší jadernou elektrárnou v Rusku s celkovým instalovaným výkonem 4200 MW elektrických. Poskytuje více jak 50 % spotřeby Petrohradu a Leningradského regionu, poznamenal Rosatom.

Sovětský reaktor RBMK (kanálový reaktor velkého výkonu) je reaktorem s jednotlivými palivovými kanály a grafitovým moderátorem. Je velmi odlišný od většiny jiných jaderných reaktorů. Zejména kvůli své možnosti produkovat plutonium byl hojně využíván v sovětském Rusku. Kombinace grafitového moderátoru a vodného chladiva se nenachází v jiných reaktorech energetického využití na světě.

Leningradská jaderná elektrárna byla první s reaktorem RBMK-1000 v Rusku. Rozhodnutí o její výstavbě bylo učiněno v září 1966. Během následujících 45 let jejího provozu bylo úspěšně uvedeno do provozu dalších 10 takových bloků v Leningradské, Kurské a Smolenské jaderné elektrárně. Tyto elektrárny zajišťují přibližně 30 % výroby jaderné elektřiny v Rusku.

Projektová životnost reaktoru RBMK-1000 byla původně 30 let, ale poté, co proběhl program rozsáhlé modernizace, se životnost bloků v Leningradské jaderné elektrárně zvýšila o dalších 15 let. Modernizace se týkala více jak 90 % veškerého vybavení bloku. Všechny bloky splňují veškeré mezinárodní bezpečnostní standardy nových bloků, které jsou nyní ve výstavbě po světě, informoval Rosatom

Jaderná energetika zajišťuje celkem 19 % výroby elektřiny v Rusku.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..