Nový konverzní závod společnosti Orano, Philippe Coste, v zařízení Tricastin na jihu Francie byl uveden do provozu poté, co dokončil testovací program.

jaderná energie - Orano spouští nový konverzní závod - Zprávy (Philippe Coste conversion facility Orano) 1
Konverzní závod Philippe Coste (Zdroj: Orano)

Společnost Orano sdělila, že během testovacího programu proběhlo testování jednotlivých komponent konverzního závodu a následně celá konverzní linka. Nejdůležitější zařízení průmyslového procesu–plamenný reaktor–byl spuštěn 12. prosince.

Zařízení bude v následujících měsících zvyšovat svou výrobu a očekává se, že plné produkce 15000 tun bude dosaženo v roce 2021. K tomu je třeba ještě dovybavit zařízení dalšími komponentami.

„Tento nový konverzní závod zahrnuje technologické inovace v rámci bezpečnosti, životního prostředí a zlepšení průmyslového výkonu,“ sdělila společnost Orano. „Tím, že společnost Orano dovybavila svou skupinu moderním a efektivním konverzním závodem, posílila svou pozici na trhu s konverzí jaderného paliva.“

Konverzní závod Philippe Coste byl vystavěn jako součást projektu Comurhex II, v rámci kterého proběhne také výstavba dalších dvou konverzních závodů v Malvesi v regionu Narbonne a v Tricastin v údolí Rhony. Nový konverzní závod Tricastin byl pojmenován po zakládajícím členu společnosti Comurhex. Orano investovala více jak 5,7 miliardy amerických dolarů (téměř 130 miliard Kč) do konverzního závodu Tricastin během minulých desetiletí.

Předchůdce společnosti Orano, Areva, zahájil projekt Comurhex II v roce 2007. Společnost sdělila, že projekt kombinuje inovativní technologie z projektů výzkumu a vývoje a navíc také zkušenosti získané 40letým provozem stávajících provozů Comurhex. Nový konverzní závod také ušetří významné množství vody a energie, za současného snížení množství odpadní vody.

10. září proběhla slavnostní ceremonie při spuštění konverzního závodu Philippe Coste. Inauguraci zahájil Delphine Geny-Stephann, francouzský tajemník ministra ekonomiky a financí.

Generální ředitel společnosti Orano, Philippe Knoche, sdělil: „Konverzní závod Philippe Coste dává společnosti Orano konkurenční výhodu při programu konverze jaderného paliva. To bude zaručovat dlouhodobou bezpečnost zdrojů paliva pro naše zákazníky jaderných zařízení. Blahopřeji všem týmům, kteří se podíleli na tomto úspěchu.“

Předtím než může být uran vlisován do palivových proutků je třeba přírodní uran obohatit. Obohacení znamená zvýšení koncentrace uranu 235 v přírodním složení. Při obohacování je třeba prvně přírodní uran přeměnit na hexafluor uranu (UF6). V konverzním závodě se prvně uran zušlechtí na oxid uranu (použitelný jako palivo pro stávající elektrárny, které nepotřebují obohacený uran) a následně může být oxid převeden na UF6, použitelný pro obohacování.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..