Neděle, 29 listopadu
Shadow

Ontario se zaměřuje na kvalitu ovzduší

Také ostatní provincie a jurisdikce by měly následovat provincii Ontario v její snaze za lepší kvalitou života lidí postižených astmatem, alergiemi a ostatními dýchacími potížemi. Popsala to nová společná zpráva publikovaná provozovatelem jaderných elektráren a společností Asthma Canada. Zvláštní zpráva z organizace World Health Organisation (WHO) volá po celosvětovém snížení závislosti na fosilních palivech v rámci opatření proti znečištění ovzduší, kvůli kterému v roce 2016 zemřelo více jak 600000 dětí mladších 15 let.

Jaderná elektrárna Bruce (Zdroj: Bruce Power)

Ve společné zprávě společností Bruce Power a Asthma Canada, nazvané: „Čistý vzduch Kanady“, obě společnosti uznávají roli jaderné energetiky, co by podpory vyřazování uhelných elektráren a dosažení dlouhodobých cílů klimatických změn. Přitom zpráva zdůrazňuje důležitost jaderné energetiky při pomoci provincii Ontario zbavit se závislosti na uhlí.

Kanada se zavázala vzdát se uhelných elektráren při výrobě elektřiny a spotřebu uhlí již snížila o 24 % od roku 1990 a o 41 % oproti roku 2000.

„Ačkoliv Kanada ušla dlouhou cestu při snižování emisí skleníkových plynů v sektoru výroby elektřiny a provincie Ontario je na vedoucí pozici v této oblasti, jelikož poslední uhelnou elektrárnu odstavila v roce 2014, jsou v Kanadě i jiné provincie, které jsou prozatím silně závislé na spalováním fosilních paliv,“ dodává zpráva.

Mnoho úspěchů Ontaria při odstavování uhelných elektráren bylo způsobeno díky možnosti provincie využívat jaderný průmysl, poznamenala zpráva. Velká část tohoto úspěchu byla dosažena prostřednictvím modernizace a navrácení čtyř bloků jaderné elektrárny Bruce A do komerčního provozu. Ty totiž dodávaly 3000 MW elektrických nízkouhlíkové elektřiny do rozvodné sítě mezi léty 2003 a 2012.

„Renovované 4 jaderné reaktory elektrárny Bruce, poskytují 70 % potřebné elektřiny provincie k tomu, aby se zcela zbavila závislosti na uhelných elektrárnách,“ sdělil generální ředitel a prezident jaderné elektrárny Bruce, Mike Rencheck. „Splnit energetické požadavky čisté a cenově přijatelné energetiky tímto způsobem je možné a Ontario je dokonalým příkladem jak toho dosáhnout.“

Odstavování uhelných elektráren v Ontariu vede k významnému snižování emisí uhelných elektráren, podotýká zpráva. Také se uvádí, že počet smogových dnů v Kanadě neustále klesá. V roce 2005 jich bylo 53, zatímco v roce 2014 jenom dva.

„Znečištění ovzduší nás ovlivňuje a přitom není omezeno pouze na hranice provincií, nebo zemí. Je tedy pouze na každém z nás, abychom zajistili možnost snižování emisí skleníkových plynů do ovzduší,“ sdělila Vanessa Foran, generální ředitelka a prezidentka společnosti Asthma Canada. „Prostřednictvím tohoto závazku jaderné energetice a ostatním čistým zdrojům energie, se dostala provincie Ontario na vedoucí pozici v oblasti snižování skleníkových plynů. Jednalo se však pouze o první krok a ještě zbývá spousta práce. Jako spoluautoři tohoto článku se řadíme do partnerství bojujícího proti zvyšování znečištění ovzduší.“

Zpráva WHO o znečištěném vzduchu

Téměř 80 % celosvětových emisí vytvořených lidskou činností, je vypouštěno při spotřebovávání, výrobě a transportu elektrické energie, dále vytápění a chlazení budov, provozu zařízení a výrobě zboží, včetně poskytování služeb, uvádí kanadská zpráva.

WHO sdělila minulý měsíc, že přibližně 93 % dětí ve věku 15 let a níže (asi 1,8 miliardy) dýchají vzduch, který je tak znečištěn, že ohrožuje jejich zdraví a vývoj. Nová zpráva, pojmenovaná „Znečištění ovzduší a zdraví dětí: Stanovení čistého vzduchu před zahájením první světové konference o znečištění ovzduší a zdraví“, odhaduje, že celosvětově zemřelo 600000 dětí v roce 2016 na akutní dýchací problémy způsobené znečištěným vzduchem.

Organizace vyzvala všechny země ke spolupráci, aby usilovali o splnění pokynů zprávy WHO, zaměřených na celosvětové zlepšení kvality ovzduší a pomoc zlepšit zdraví a bezpečnost dětí. K tomu může přispět celosvětové snížení závislosti na fosilních palivech, zvýšení investic do zvýšení efektivity výroby elektřiny a usnadnění využívání obnovitelných zdrojů energie.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..