Začátek výroby elektřiny na třetím bloku jaderné elektrárny Olkiluoto (EPR) byl odložen o další čtyři měsíce a provoz je nyní očekáván na začátek ledna 2020. Sdělil to finský dozorný orgán Finnish utility Teollisuuden Voima Oyj (TVO) ve svém prohlášení z 29. listopadu.

jaderná energie - Nová zpoždění při spouštění finského EPR - Zprávy (Olkiluoto 3 EPR October 2015 TVO) 1
Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto, focený v roce 2015 (Zdroj: TVO)

Minulý měsíc dodavatel elektrárny konsorcium Areva-Siemens oznámilo úpravu plánu dokončení bloku, z důvodu zdržení testů uvádění do provozu.

TVO sdělil, že bylo informováno konsorciem Areva-Siemens o tom, že palivo bude zavezeno do aktivní zóny v červnu 2019. Připojení k elektrické síti je pak předpokládáno v říjnu 2019. Komerční provoz bloku by pak měl nastat v lednu 2020.

Podle předchozího plánu poskytnutého dodavatelem elektrárny v červnu tohoto roku bylo zavážení paliva naplánováno na leden 2019, připojení k síti v květnu a komerční provoz od září 2019.

Horké funkční testy tlakovodního reaktoru o výkonu 1600 MW elektrických začaly minulý prosinec a trvaly až do května (o 50 dní déle, než bylo v původním plánu). Tyto klíčové předprovozní testy zajišťují bezpečnost chladicího systému a s ním související bezpečnost i jaderných systémů ještě předtím, než bude zavezeno palivo do reaktoru. Jedná se o první testy na elektrárně, během kterých jsou jednotlivá zařízení provozována jako celek i když stále bez paliva.

Zpoždění v dokončení horkých funkčních testů bylo způsobeno díky vibracím v tlakové reaktorové trase. Na základě testů bylo provedeno několik komplexních úprav třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto. Úpravy se týkaly také elektrických zařízení a řídicích systémů, sdělil TVO.

TVO také dodal, že testy spouštění a uvádění do provozu budou trvat déle, než se původně očekávalo, navíc testy stále probíhají. „Konečný balík úprav bude implementován a vibrace v tlakové trase budou opraveny modifikací potrubí. Následně budou pokračovat testy spouštění a uvádění do provozu,“ sdělila společnost. „Poté, co budou provedeny potřebné modifikace, budou vybrané testy provedeny znovu.“

Podle programu uvádění do provozu dodá pak třetí blok do sítě 2 – 4 TWh elektřiny s různými úrovněmi výkonu během zkušebního provozu. Ten začne, jakmile se blok připojí k síti a skončí prohlášením elektrárny za komerčně provozovanou.

„I když je toto nové zpoždění samozřejmě zklamáním, je důležité, že celé uvádění do provozu je prováděno s maximální péčí bez výjimek,“ sdělil projektový ředitel TVO zaměřený na výstavbu třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto, Jouni Silvennoinen. „Budeme mít moderní a bezpečnou jadernou elektrárnu. Neustále se těšíme na fázi provozu elektrárny.“

Konsorcium Areva-Siemens začalo stavět třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto (první EPR reaktor na světě) v roce 2005 na základě smlouvy podepsané s TVO z konce roku 2003. Dokončení reaktoru bylo původně plánováno v roce 2009, ale projekt trpěl množstvím zpoždění a neúspěchů.

29. června se stal první blok jaderné elektrárny Taishan prvním EPR reaktorem, připojeným k elektrické síti, který také začal oddávat elektřinu. Předpokládá se, že blok přestoupí do komerčního provozu na konci tohoto roku. Komerční provoz druhého bloku elektrárny Taishan, který je nyní ve fázi dokončování, je naplánovaný na příští rok.

Výstavba reaktoru EPR v jaderné elektrárně Flamanville začala v roce 2007. Komerční provoz tohoto bloku byl původně očekáván v roce 2013. Horké testy se nyní předpokládají na konec roku 2018. Zavážení paliva do aktivní zóny začne na konci 2019.

Další dva EPR reaktory jsou plánovány v jaderné elektrárně Hinkley Point C v Somersetu, Anglii.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..