Jediný blok jaderné elektrárny Borssele v Nizozemí pokračuje v provozu a patří mezi nejlepších 25 % všech tlakovodních reaktorů, moderovaných lehkou vodou v Evropě, Kanadě a Spojených státech. K takovému závěru došel výbor pro hodnocení jaderných zařízení.

Hodnotící výbor Borssele sdělil ve své poslední tiskové zprávě, vydané 7. prosince 2018, že výsledky hodnocení ukazují, že se jaderný reaktor Borssele řadí mezi 25 % nejbezpečnějších reaktorů na světě.
Výbor prohlásil, že vyhodnocení je výsledkem „obezřetného původního návrhu, ale ještě více díky neustálým programům zlepšení bezpečnosti, které jsou v činnosti od roku 1986, zejména pro pravidelné hodnocení bezpečnosti.“
Nezávislý pětičlenný tým zajistil své poslední hodnocení jaderné elektrárny Borssele, provozované společností EPZ v roce 2013.
Cílem zkoumání je stanovit, zda EPZ dělá vše potřebné pro to, aby tlakovodní reaktor zůstal mezi 25 % nejlepšími na světě. Jaderný reaktor Borssele je 482 MW tlakovodní jaderný reaktor, spuštěný v roce 1973.
Hodnocení je částí dohody o neuzavření jaderné elektrárny z roku 2013, jak bylo politicky zamýšleno, ale umožnit jí provoz až do 31. prosince 2033, pokud budou naplněny bezpečnostní požadavky.
Poslední hodnocení také informuje, že provoz, bezpečnost a údržba reaktoru Borssele je dobře srovnatelná s 25 % nejlepšími reaktory na světě.
Program řízeného stárnutí byl znovu srovnáván s pěti tlakovodními reaktory. Bylo zjištěno, že jsou „srovnatelné s výsledky ostatních reaktorů“.
Shromáždění však poznamenalo, že kulturu bezpečnosti nelze přímo srovnávat jako ostatní měřené parametry.
Kultura bezpečnosti často odráží postoje, hodnoty, přesvědčení a chování, které si zaměstnanci sdílejí ve vztahu s bezpečností a jak vedení ovlivňuje toto chování, sdělilo zasedání. „Postoje, hodnoty a přesvědčení nelze snadno měřit. Ačkoliv mohou být rozpoznány vlastnosti ovlivňující kulturu bezpečnosti.“
V červnu 2006 souhlasila nizozemská vláda, společnost EPZ a její akcionáři neprodlužovat životnost jaderné elektrárny Borssele déle, než do 31. prosince 2033, pokud budou splněny podmínky. Jedna z těchto podmínek je, že EPZ udrží kvalitu elektrárny mezi 25 % nejlepšími elektrárnami.
Výbor porovnal elektrárnu Borssele, navrženou společností Siemens/KWU s 236 podobnými jadernými reaktory, které byly v komerčním provozu k 31. prosinci 2016. Podle mezinárodní agentury pro atomovou energii je nyní celosvětově v provozu 454 jaderných reaktorů.
Výbor vyvinul svoji vlastní metodiku a poznamenal, že neexistují mezinárodně uznávané dostupné hodnocení bezpečnosti jaderných reaktorů, vykazující bezpečnost „v dobře definovaném parametru“. Požadavky jaderné bezpečnosti jsou zavedeny v mnoha zemích v souladu s bezpečnostními standardy mezinárodní agentury pro atomovou energii. Reaktory, které jsou navíc v Evropě podléhají dalším standardům, vydaným Asociací západoevropských jaderných dozorů a evropskou skupinou jaderných dozorů.
Odpovědnost však leží na národních dozorných orgánech a navzdory úsilí mezinárodních organizací o sjednocení těchto požadavků, zůstávají národní odlišnosti. Důležitost spojená s různými bezpečnostními aspekty není nutně jednotná, informoval výbor.
Výbor také prohlásil, že nová zpráva odráží tři nejnovější vývoje: post Fukušimskou studii, široké využití dlouhodobého provozování a mise mezinárodní agentury a konečně „zvýšení celosvětového povědomí o významu kultury bezpečnosti“.
Zdroj: nucnet.org