Jediný blok jaderné elektrárny Borssele v Nizozemí pokračuje v provozu a patří mezi nejlepších 25 % všech tlakovodních reaktorů, moderovaných lehkou vodou v Evropě, Kanadě a Spojených státech. K takovému závěru došel výbor pro hodnocení jaderných zařízení.

jaderná energie - Nizozemská jaderná elektrárna Borssele pokračuje při cestě na vrchol - Zprávy (borssele1 resaved DD.jpg) 1
Nizozemská jaderná elektrárna Borssele (Zdroj: nucnet.org)

Hodnotící výbor Borssele sdělil ve své poslední tiskové zprávě, vydané 7. prosince 2018, že výsledky hodnocení ukazují, že se jaderný reaktor Borssele řadí mezi 25 % nejbezpečnějších reaktorů na světě.

Výbor prohlásil, že vyhodnocení je výsledkem „obezřetného původního návrhu, ale ještě více díky neustálým programům zlepšení bezpečnosti, které jsou v činnosti od roku 1986, zejména pro pravidelné hodnocení bezpečnosti.“

Nezávislý pětičlenný tým zajistil své poslední hodnocení jaderné elektrárny Borssele, provozované společností EPZ v roce 2013.

Cílem zkoumání je stanovit, zda EPZ dělá vše potřebné pro to, aby tlakovodní reaktor zůstal mezi 25 % nejlepšími na světě. Jaderný reaktor Borssele je 482 MW tlakovodní jaderný reaktor, spuštěný v roce 1973.

Hodnocení je částí dohody o neuzavření jaderné elektrárny z roku 2013, jak bylo politicky zamýšleno, ale umožnit jí provoz až do 31. prosince 2033, pokud budou naplněny bezpečnostní požadavky.

Poslední hodnocení také informuje, že provoz, bezpečnost a údržba reaktoru Borssele je dobře srovnatelná s 25 % nejlepšími reaktory na světě.

Program řízeného stárnutí byl znovu srovnáván s pěti tlakovodními reaktory. Bylo zjištěno, že jsou „srovnatelné s výsledky ostatních reaktorů“.

Shromáždění však poznamenalo, že kulturu bezpečnosti nelze přímo srovnávat jako ostatní měřené parametry.

Kultura bezpečnosti často odráží postoje, hodnoty, přesvědčení a chování, které si zaměstnanci sdílejí ve vztahu s bezpečností a jak vedení ovlivňuje toto chování, sdělilo zasedání. „Postoje, hodnoty a přesvědčení nelze snadno měřit. Ačkoliv mohou být rozpoznány vlastnosti ovlivňující kulturu bezpečnosti.“

V červnu 2006 souhlasila nizozemská vláda, společnost EPZ a její akcionáři neprodlužovat životnost jaderné elektrárny Borssele déle, než do 31. prosince 2033, pokud budou splněny podmínky. Jedna z těchto podmínek je, že EPZ udrží kvalitu elektrárny mezi 25 % nejlepšími elektrárnami.

Výbor porovnal elektrárnu Borssele, navrženou společností Siemens/KWU s 236 podobnými jadernými reaktory, které byly v komerčním provozu k 31. prosinci 2016. Podle mezinárodní agentury pro atomovou energii je nyní celosvětově v provozu 454 jaderných reaktorů.

Výbor vyvinul svoji vlastní metodiku a poznamenal, že neexistují mezinárodně uznávané dostupné hodnocení bezpečnosti jaderných reaktorů, vykazující bezpečnost „v dobře definovaném parametru“. Požadavky jaderné bezpečnosti jsou zavedeny v mnoha zemích v souladu s bezpečnostními standardy mezinárodní agentury pro atomovou energii. Reaktory, které jsou navíc v Evropě podléhají dalším standardům, vydaným Asociací západoevropských jaderných dozorů a evropskou skupinou jaderných dozorů.

Odpovědnost však leží na národních dozorných orgánech a navzdory úsilí mezinárodních organizací o sjednocení těchto požadavků, zůstávají národní odlišnosti. Důležitost spojená s různými bezpečnostními aspekty není nutně jednotná, informoval výbor.

Výbor také prohlásil, že nová zpráva odráží tři nejnovější vývoje: post Fukušimskou studii, široké využití dlouhodobého provozování a mise mezinárodní agentury a konečně „zvýšení celosvětového povědomí o významu kultury bezpečnosti“.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..