Komplex Leningradské jaderné elektrárny měl být nejvýkonnější v celém Rusku. Po spuštění prvního bloku Leningradské II jaderné elektrárny se však ukázalo, že se umístila až na druhém místě. Oznámila to státní jaderná korporace Rosatom.

jaderná energie - Leningradská jaderná elektrárna v provozu - Zprávy (leningrad 2 dec 2018 courtesy rosatom.bmp) 1
Staveniště jaderné elektrárny Leningradská II (Zdroj: nucnet.org)

Podle mezinárodní agentury pro atomovou energii vstoupil blok s výkonem 1199 MW elektrických do komerčního provozu 29. října. Výkon ve statistikách mezinárodní agentury se tak zvýšil na 5180 MW a je o něco nižší, než jaký Rosatom předpokládal. Kvůli tomu je výkon jaderné elektrárny Sosnovy Bor, umístěné na západě Ruska, stále nejvyšší.

Rosatom informoval, že všech pět bloků Leningradské jaderné elektrárny bude společně vyrábět elektřinu až do 22. prosince, kdy bude její první blok odstaven. Ten vstoupil do komerčního provozu v listopadu 1974.

Leningradská jaderné elektrárna je navíc jediná, ve které jsou v provozu dva typy jaderných reaktorů. První čtyři bloky jsou ruské grafitem moderované reaktory RBMK, zatímco první blok jaderné elektrárny Leningradská II je tlakovodní reaktor typu VVER-1200.

Druhý tlakovodní reaktor na Leningradské II je ve výstavbě a jeho komerční provoz se předpokládá v roce 2019. Další dva takové bloky jsou dále plánovány.

Největší jadernou elektrárnou na světě je prozatím kanadská elektrárna Bruce, ve které je celkový instalovaný výkon 6827 MW. Původně však byla nejvýkonnější elektrárnou japonská Kaschiwazaki Kariwa. V roce 2011 však bylo všech jejích 7 bloků odstaveno poté, co Japonsko postihlo zemětřesení a následná vlna tsunami.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..