Generální ředitel společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) Chung Jae-hoon a vysocí představitelé ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky podniknou naléhavou kontrolu Spojených Arabských Emirátů. Ta proběhne toto pondělí.   

jaderná energie - Korejská vláda se pokouší o získání vedení jaderné elektrárny Barakah - Zprávy (optimize) 1
Ministr průmyslu, obchodu a energetiky Sung Yun-mo (vlevo) a generání ředitel KHNP Chung Jae-hoon (vpravo) (Zdroj: koreatimes.co.kr)

Ačkoliv ministerstvo prohlásilo, že naplánovalo „zdvořilostní návštěvu“ před třemi týdny, jejich návštěva byla považována za „nouzovou akci“, rozptylující obavy. Stále zde existují obavy ohledně možné ztráty výhradního práva provozu jaderné elektrárny Barakah v zemi středního východu.

Vzhledem k tomu, že společnost Nawah Energy Company, společný podnik společností Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) a Korea Electric Power Corporation (KEPCO), podepsala 21. listopadu dlouhodobou dohodu o poskytování služeb jaderné elektrárně s francouzskou společností EDF vede k obavám o možné neschopnosti Korey získat dlouhodobou provozní licenci pro jadernou elektrárnu.

Ačkoliv Korea vyhrála v roce 2009 zakázku na návrh a výstavbu elektrárny v hodnotě 18,6 miliard dolarů (425,5 miliardy Kč), provoz a údržba elektrárny jsou mnohem lukrativnější, vzhledem k 60leté životnosti jaderné elektrárny.

Podle ministerstva se korejská delegace sejde se zástupci společnosti ENEC a Nawah během jejich čtyřdenní návštěvy Abu Dhabi, kde chtějí projednat otázky týkající se dohody dlouhodobé údržby elektrárny.

KHNP původně očekávala podepsání dohody dlouhodobé údržby se státními společnostmi Spojených Arabských Emirátů, ale společnosti středního východu se rozhodli otevřít nabídku v první polovině roku 2019.

Delegace se údajně pokusí zjistit důvod, proč podepsaly Spojené Arabské Emiráty dlouhodobou dohodu o servisu jaderných elektráren s francouzskou společností EDF.

V tomto kontextu opoziční strany odsoudili Moon Jae v administraci za to, že způsobil problémy s korejským exportem jaderných elektráren.

„Slyšel jsem, že nabídky a podmínky jsou nepříznivé pro konsorcium vedené KHNP kvůli vládnímu odstoupení od jádra,“ sdělil zástupce Kim Sam-hwa z menšinové strany Bareunimirae na pátečním setkání National Assembly. „Také jsem slyšel, že americký generální ředitel Nawah má pochybnosti o tom, zda Korea bude udržovat své jaderné elektrárny.“ 

Ministerstvo odmítá kritiku

„Spojené Arabské Emiráty nikdy neoznámily nevýhody nejaderné politiky,“ sdělil ministr energetiky Sung Yun-mo zákonodárcům během páteční schůzky.

Kim Dong-seop, starší úředník společnosti KEPCO, sdělil, že Korea bude disponovat konkurenční výhodou, pokud by Spojené Arabské Emiráty věřily znalostem Koreje.  

Ministerstvo také uvedlo, že EDF poskytne společnosti Nawah služby spojené s jadernou bezpečností, radiační ochranou, podporou palivového cyklu a sledováním životního prostředí, aniž by společnost měla licenci k provozu jaderné elektrárny.

Zdroj: koreatimes.co.kr

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..