Tým odborníků mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) dokončil hodnocení bezpečnosti dlouhodobého provozování Arménské jaderné elektrárny (ANPP) Metsamor.

jaderná energie - IAEA přezkoumala bezpečnost dlouhodobého využívání Arménské jaderné elektrárny - Zprávy (Metsamor aerial ANPP) 1
Pohled na areál jaderné elektrárny Metsamor (Zdroj: ANPP)

Dvanáctičlenný tým přezkoumal připravenost, organizaci a programy související s dlouhodobým provozováním (LTO) a naplněním bezpečnostních standardů IAEA. Hodnocení, které následovalo předběžné hodnocení z let 2013 a 2016 začalo 27. listopadu a bylo dokončeno 6. prosince.

V jaderné elektrárně Metsamor jsou v provozu dva tlakovodní reaktory VVER, každý o výkonu 376 MW elektrických. Jejich provoz začal v letech 1976 a 1980. Oba bloky byly odstaveny v roce 1988 kvůli bezpečnostním obavám ze seismické zranitelnosti. Oba bloky byly následně opět provozovány a nedošlo k žádným škodám způsobeným při zemětřesení. Druhý blok byl uveden do provozu opět v roce 1995 a neustále se na něm zlepšuje jaderná bezpečnost. První blok je nyní vyřazován z provozu.

Arménský úřad pro jaderný dozor vydal v roce 2011 elektrárně prodloužení provozní licence až do roku 2021, podléhající každoroční bezpečnostní kontrole od roku 2016. Elektrárna se nyní připravuje na druhé prodloužení jejího provozu, které by ji umožnilo provoz až do roku 2026.

Hodnocení SALTO (bezpečnostní aspekty dlouhodobého provozování) se týká strategie a klíčových prvků bezpečného dlouhodobého provozování jaderných elektráren. Misi SALTO doplňují hodnocení bezpečnosti misí OSART mezinárodní agentury a klíčové aktivity pro bezpečný provoz. Hodnocení SALTO lze provést kdykoliv během života jaderné elektrárny ačkoliv je podle mezinárodní agentury nejvhodnější čas během posledních 10 let původně plánovaného provozu jaderné elektrárny. Hodnocení SALTO a OSART jsou vypracovány na žádost členského státu mezinárodní agentury, ve kterém se má provádět přezkoumání.

Tým SALTO informoval, že jaderná elektrárna se již začala zabývat informacemi zjištěnými během předchozích misí. Ty zahrnují potřebu dokončení bezpečnostních analýz, úpravu a identifikaci komponent potřebných pro zajištění nové úrovně jaderné bezpečnosti během dlouhodobého provozování jaderné elektrárny. Tým také zjistil, že při přípravě na dlouhodobé provozování provozovatel jaderné elektrárny posoudil způsobilost komponent k provozu a rozhodl se podstoupit výměnu a úpravu některých částí elektrárny. Tým také sdělil, že provozovatel již provedl potřebný pokrok v oblasti řízeného stárnutí a ostatních technických oblastí souvisejících s bezpečným dlouhodobým provozováním a zajistil profesionální provozní personál, otevřený a vnímavý návrhům na zlepšení.

Tým rozpoznal několik dobrých postupů a výkonů, které budou sdíleny s globálním jaderným průmyslem. Ty zahrnují například týdenní školení manažerů jednotlivých oblastí s významem pro dlouhodobé provozování elektrárny. Elektrárna také využívá komplexní proces chemického sledování, který poskytuje informace pro program stárnutí, stejně jako detekci trhlin. Proces má zajistit dostatečnou integritu suchého skladování jaderného paliva.

Tým mise poskytl také několik doporučení pro další posilování bezpečnosti dlouhodobého provozování jaderné elektrárny Metsamor. Doporučení zahrnují aktualizaci zprávy o analýze bezpečnosti během dlouhodobého provozování. Také by měla být zajištěna metodika určení rozsahu doby dlouhodobého provozování, všechny příslušné systémy, struktury a komponenty. Elektrárna by také měla zajistit adekvátní kvalifikaci elektrických systémů a systémů řízení.

Tým poskytl návrh zprávy vedení elektrárny. Konečná zpráva bude předložena elektrárně, Arménskému dozornému orgánu a vládě během následujících 3 měsíců.

Vedení elektrárny sdělilo, že je zavázáno k implementování doporučení a požadavků, které navrhla mise mezinárodní agentury. Vedení elektrárny navrhlo agentuře, aby navazující misi naplánovali na rok 2020.

Vrchní inženýr Arménské jaderné elektrárny Artur Grigoryan sdělil: „Výsledky mise SALTO jsou pro nás klíčové, abychom věděli, že jdeme správným směrem. Budeme potřebovat analyzovat zjištění týmu a podniknout příslušné kroky pro následné zvýšení bezpečnosti a zajištění možnost dlouhodobě provozovat naši jadernou elektrárnu.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..