Objem těženého uranu v Kazachstánu během prvních 11 měsíců tohoto roku klesl o 7 % na 19600 tun uranu. Přičemž zásoby uranu neustále klesají a ceny uranu rostou. Ceny se zvýšily až o 20 % za rok 2018.

jaderná energie - Honba po uranu pokračuje-jak Kazachstán, tak jiní producenti snižují jeho výrobu - Zprávy (rossing mine namibia courtesy rio tinto.jpg) 1
Uranový důl Rossing v Namíbii (Zdroj: nucnet.org)

Ministr energetiky Kazachstánu, Kanat Bozumbayev, ohlásil ruské zpravodajské agentuře Interfax, že pokles výroby ve státním uranové společnosti Kazatomprom byl kvůli nadměrné nabídce. Kazatomprom zajišťuje 25 % světové produkce uranu.

Na začátku tohoto roku pan Bozumbayev sdělil, že Kazachstán plánuje snížit těžbu uranu v roce 2018 o 7,7 % na 21600 tun uranu.

V roce 2017 země vytěžila 23400 tun uranu a snížila svou výrobu o 17 % oproti roku 2016, ačkoliv i přes snižování produkce uranu je Kazachstán stále předním dodavatelem přírodního uranu.

Spotová cena uranu vzrostla během minulého týdne na 30 dolarů (684 Kč) za libru (0,454 Kg), což je asi o 20 % více, než na začátku roku. V červnu 2007 byla hodnota téměř 140 dolarů (3200 Kč) za libru (0,454 Kg).

Ve výzkumné zprávě o společnosti Kazatomprom, společnost BMO Capital Markets sdělila, že růst ceny uranu, který začal v dubnu tohoto roku v důsledku snížení těžby v Kazachstánu a Kanadě bude pokračovat v důsledku poklesu zásob uranu. Ty budou poprvé klesat za posledních 10 let.

Společnost BMO předpovídá postupné zvýšení ceny uranu, jelikož se postupně snižují jeho zásoby. Předpokládá se, že v roce 2023 bude cena 55 dolarů (1255 Kč) za libru (0,454 Kg).

BMO sdělila: „Výrobní disciplína“ špičkových těžařů naruší tendenci růstu světových zásob uranu po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima-Dajiči v roce 2011 a vyvolá tak první nedostatek uranu po více jak deseti letech.

Nejen, že produkce uranu v Kazachstánu klesá, ale také kanadský producent Cameco před rokem pozastavil výrobu ve svém dole McArthur River, provozovaného v regionu Saskatchewan. V červnu společnost oznámila neomezené vypnutí dolu, ze kterého může být vyrobeno více jak 11000 tun žlutého koláče.

Francouzská jaderná společnost Areva-Orano sdělila snížení produkce uranu před více jak rokem. V srpnu se společnost Paladin zprovoznila svůj důl Langer Heinrich v Namíbii. Tento týden těžební společnost ze Sydney sdělila, že pracuje na možnosti znovu těžení vanadu jako vedlejšího produktu. S vanadem se obchoduje ve velkém a jako jediný kov jeho obchod převyšuje uran.

BMO sdělila, že čínské jaderné elektrárny jsou rozhodující pro pekingský pohled na uranu. Peking se pravděpodobně vrátí ke dlouhodobému jadernému cíli. Na nadcházejícím komunistickém zasedání se vládnoucí strany dohodnou na nových ekonomických cílech pro dalších 5 let.

Čína disponuje 46 provozovanými komerčními reaktory. Dalších 11 bloků je nyní ve výstavbě a oficiální cíl pro rok 2020 je 58 GW elektrických instalované kapacity. Nyní je v Číně vystavěno 36 GW elektrických. Vláda uvedla, že mezi léty 2020 a 2030 chce zdvojnásobit výkon jaderných elektráren na svém území.

Na konci listopadu společnost China Nationa Uranium Corporation, dceřiná společnost China National Nuclear Corporation získala kontrolu nad uranovým dolem v Namibii. V Číně je také jediný velký důl, který byl uveden do provozu v posledních pěti letech. Jednalo se o důl Husab v Namibii.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..