Finská společnost Fennovoima nyní předpokládá obdržení povolení k výstavbě plánovaného prvního blok elektrárny Hanhikivi v roce 2021. Společnost původně předpokládala začátek výstavby letos. Začátek komerčního provozu ruského návrhu jaderné elektrárny se tak posunul o čtyři roky na rok 2028.

jaderná energie - Finové revidovali plán prvního bloku elektrárny Hanhikivi - Zprávy (Hanhikivi 1 Fennovoima) 1
Vizualizace prvního bloku jaderné elektrárny Hanhikivi (Zdroj: Fennovoima)

Fennovoima podepsala dohodu s dceřinou společností Rosatomu o dodávkách jaderné elektrárny Hanhikivi v roce 2013. Společnost Rosatom nabídla výstavbu elektrárny s reaktorem VVER-1200 AES-2006 za neměnné náklady.

Fennovoima předložila žádost o povolení k výstavbě (čítající 250 stran) finskému ministerstvu zaměstnanosti a ekonomiky pro plánovaný projekt jaderné elektrárny v červnu 2015. Tato žádost stanovila detaily umístění elektrárny, typu jaderného reaktoru, hlavních bezpečnostních prvků, správy odpadu, financování projektu a organizace společnosti Fennovoima.

Rozhodnutí vlády vydat povolení k výstavbě bude vyžadovat pozitivní hodnocení žádosti finským dozorným orgánem (Stuk). Fennovoima sdělila, že se jedná o proces podpory dozorného orgánu při hodnocení dokumentace. Poznamenali, že dodavatel elektrárny je zodpovědný za práce na přípravě dokumentace potřebné pro získání povolení k výstavbě.

Projekt elektrárny Hanhikivi je vlastněný společností Fennovoima, ta je z 34 % vlastněná společností RAOS Voima Oy, její dceřiná společnost, založená v roce 2014 společností Rosatom za účelem nákupu a sdílení ve společnosti. Ruská společnost Titan-2 je hlavním dodavatelem projektu Hanhikivi.

21. prosince společnosti Fennovoima oznámila, že obdržela nový předpokládaný plán projektu od společnosti RAOS.

„Cílem je obdržet stavební povolení a začít stavět elektrárnu v roce 2021,“ sdělila společnost Fennovoima. „Podle toho by měl komerční provoz elektrárny začít v roce 2028.“

Finská společnost sdělila, že začala práce se společností RAOS při vývoji celého plánu projektu „založeného na získaných informacích“. Dokončení tohoto procesu se předpokládá během prvního čtvrtletí roku 2019.

„Finské bezpečnostní předpisy jsou nejpřísnější na světě a z důvodu tohoto návrhu tak trvá získání povolení déle, než se původně předpokládalo,“ informoval generální ředitel společnosti Fennovoima.

Fennovoima zahájila výkopové práce na staveništi Hanhikivi v oblasti Pyhäjoki na severu Finska v lednu 2016. Původně očekávali obdržení povolení k výstavbě prvního bloku v roce 2018 a jeho provoz se očekával v roce 2024. V září 2017 však společnost oznámila, že neočekává obdržení licence do roku 2019, neboť se nepředpokládalo přezkoumání dokumentů souvisejících s žádostí o povolení k výstavbě.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..