Ukajinský státem vlastněný provozovatel jaderných elektráren Energoatom se připravuje na zvýšení výkonu jaderné elektrárny Jižní Ukrajina na 107 %. Energoatom sdělil, že třetí blok Jižní Ukrajiny je tlakovodní reaktor ruského návrhu o výkonu 950 MW elektrických, a navíc jediný ukrajinský blok, který je kompletně zavezen palivem od firmy Westinghouse. Díky tomu je možné zvýšit tepelný výkon reaktoru bez jiných úprav.

jaderná energie - Energoatom se připravuje na zvýšení výkonu třetího bloku Jižní Ukrajiny na 107 % - Zprávy (sunpp1) 1
Jaderná elektrárna Jižní Ukrajina (Zdroj: sunpp.mk.ua)

Westinghouse v červnu oznámil, že byla celá aktivní zóna třetího bloku elektrárny Jižní Ukrajina zavezena jejich palivem typu TVS-WR.

Podle mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) zajistila jaderná energetika 55 % výroby elektřiny na Ukrajině v roce 2017 a jedná se tak o čtvrtou zemi s nejvyšším podílem jaderné energetiky na světě. Westinghouse dodává jaderné palivo do šesti z 15 provozovaných reaktorů na Ukrajině.

Ukrajina předtím dovážela většinu jaderného paliva z Ruska, ale v roce 2014 rozšířila své zakázky se společností Westinghouse v rámci dlouhodobého úsilí snížit svou závislost na dovozu jaderného paliva z Ruska.

V jaderné elektrárně Jižní Ukrajina jsou v provozu 3 tlakovodní reaktory východního konceptu. Třetí blok vstoupil do komerčního provozu v roce 1987 a Energoatom se také připravuje na prodloužení jeho provozu o 10 let.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..