Po dvou týdnech krizového jednání se 197 účastníků shromáždilo v polských Katovicích na dvoutýdenní konferenci COP24. Na této konferenci bylo přijato „robustní“ nastavení implementačních průvodců pařížské dohody z roku 2015. Ta má za cíl snížit hodnotu globálního oteplování pod 2 °C v porovnání s předindustriální dobou.

jaderná energie - COP24 přijme „robustního“ průvodce pro zajištění pařížské klimatické dohody - Zprávy (image1170x530cropped) 1
Logo Spojených národů při podpisu klimatické dohody (Zdroj: un.org)

Organizace spojených národů (OSN) uvedla, že se země dohodly na většině složitých částech „pravidel“ naplňování pařížské dohody do praxe. To zahrnuje, jakým způsobem budou vlády měřit, zpracovávat a kontrolovat zprávy ohledně svých cílů snížení emisí. Jedná se o klíčové elementy, jelikož budou zajišťovat stav, kdy budou všechny země dodržovat správné standardy.

Jedna z klíčových komponent Katovického balíčku je podrobný rámec, který má podpořit důvěru mezi všemi národy, snažícími se o řešení klimatických změn, dodala OSN. Balíček informuje, jakým způsobem budou země poskytovat informace o svých akčních plánech, zahrnujících snížení emisí skleníkových plynů, stejně jako opatření ke zmírnění a přizpůsobení.

Dohoda pojednávala o tom, jak rovnoměrně počítat skleníkové plyny a pokud některá chudší země cítí, že nemůže naplnit stanovené standardy, mohou představit své plány výstavby kapacity v této oblasti.

Při řešení chraplavé otázky financování z rozvinutých zemí na podporu činností spojených se změnou klimatu v rozvojových zemích dokument stanoví cesty jak se rozhodnout pro nové, ambicióznější, cíle do roku 2025. Nyní je současným závazkem poskytnout 100 miliard dolarů (2279 miliard Kč) každoročně od roku 2020.

Jiným pozoruhodným úspěchem je, že se státy shodly jak kolektivně zhodnotit efektivitu klimatických akcí v roce 2023 a jak sledovat a hlásit postup vývoje a výměny technologií.

Komisař evropských klimatických činností a změny energetiky, Miguel Arias Cañete, sdělil, že pravidla přijatá v Polsku umožní 197 stranám pařížské dohody „provádět, sledovat a postupně zvyšovat své příspěvky k řešení klimatických změn s cílem splnit dlouhodobé cíle a dohody“.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..