Pondělí, 19 října
Shadow

Cílem Evropy je uhlíková neutralita do roku 2050

Evropská komise dnes přijala strategickou dlouhodobou „prosperující, moderní, konkurenceschopnou vizi neutrální klimatické ekonomiky“ do roku 2050.

Ilustrační obrázek vlajky Evropské unie (Zdroj: WNN)

Strategie označovaná jako „Čistá planeta pro všechny“ ukazuje, jakým způsobem může Evropa vést na cestě ke klimatické neutralitě za pomoci „reálných technologických řešení, posilování práv občanů a sjednocováním klíčových činností v oblastech jako jsou průmyslová politika, financování, nebo výzkum,“ informovala komise. Tento přechod může být proveden „při zajištění sociální spravedlnosti“.

Na základě výzvy Evropské rady z března tohoto roku, sdělila komise svou vizi klimaticky neutrální budoucnosti. Při té počítá se všemi politickými stranami Evropské unie. Vize přesně naplňuje dohody zapsané v Pařížské dohodě z roku 2015, tedy udržet vzrůst teplot oproti předindustriální době pod 2 °C a pokračovat v úsilí snížit toto zvýšení pod 1,5 °C.

Komise sdělila, že účelem dlouhodobé strategie „není stanovit cíle, ale vytvořit vizi a smysl pro plánování a inspiraci stejně jako umožnit akcionářům, výzkumníkům, podnikatelům a občanům rozvíjet nový inovativní průmysl, obchody a přidružené pracovní pozice“. Dále dodal: „S vizí, kterou nyní prezentujeme, může Evropská unie informovat ostatní členy, jakým způsobem můžeme dovést planetu k čistému ovzduší a ukázat, že přeměna naší ekonomiky je možná a výhodná.“

Při úsilí stát se klimaticky neutrální ekonomikou sdělila Evropská komise, že bude vyžadována společná práce v sedmi oblastech. Oblastmi jsou: Efektivita energetiky, zavedení obnovitelných zdrojů energie, čistá, bezpečná a propojitelná mobilita, konkurenceschopný průmysl a kruhová ekonomika, infrastruktura a propojení, biohospodářství a přírodní zdroje uhlíku, zachytávání a ukládání uhlíku s cílem řešit nadměrné emise.

Komise dodala, že pozvala Evropskou radu, parlament, výbor regionů a hospodářský a sociální výbor, aby projednali tuto strategii. Dodala, že ministři všech příslušných formací by měli uspořádat rozšířené politické debaty o příspěvku svých politických oblastí k celé vizi ještě před zasedáním Evropské komise v rumunském Sibiu, které se má konat v květnu 2019. Evropská unie by se měla snažit přijmout a předložit ambiciózní strategii rámcové dohody Organizaci Spojených Národů do začátku roku 2020, jak požaduje Pařížská dohoda.

Role jádra

I při spuštění dnešní strategie  bude evropský energetický systém potřebovat dekarbonizaci, sdělil Komisař pro klimatické činnosti a Energetiku, Miguel Arias Cañete.

„Do roku 2050 má být 80 % elektřiny vyráběno pomocí obnovitelných zdrojů energie. Společně s jadernou energií budou tyto zdroje páteří bez uhlíkového energetického systému Evropy.“

128 jaderných energetických reaktorů (s celkovým výkonem 119 GW elektrických), provozovaných ve 14 z 28 členských zemí Evropské unie nyní vyrábějí asi jednu čtvrtinu elektřiny produkované v celé Evropské Unii. Jaderná energetika nyní zajišťuje 53 % evropské bez uhlíkové energie.

Cañete dodal: „S tímto plánem bude Evropa první na světě, kdo bude disponovat hlavně bez uhlíkovou energetikou do roku 2050. Naše strategická vize je výsledkem rozšířených vědeckých a ekonomických analýz, jakož i zpětné vazby od zúčastněných akcionářů a občanů.“

„Příchod neutrálního klimatu je potřebný, možný a v zájmu Evropy. Je potřeba naplnit dlouhodobé teplotní cíle Pařížské dohody. Se stávajícími technologiemi, které mají být nasazeny v nejbližší době, je možné tuto akci provést. V zájmu Evropy je ukončit závislost na importu fosilních paliv a investovat do smysluplných zlepšení každodenních životů Evropanů.“

Program na ochranu životního prostředí Spojených Národů (UNEP) vydal 27. listopadu zprávu sdělující o vzrůstu emisí oxidu uhličitého v roce 2017 po téměř tříletém ustálení emisí.

V jejich zprávě Emissions Gam 2018 UNEP sdělil, že je stále možné udržet globální oteplování pod 2 °C, ale technická proveditelnost snížení rozdílu 1,5 °C se snižuje. Dále bylo dodáno, že pokud se nadměrné vypouštění emisí nesníží do roku 2030, je silně nepravděpodobné dosáhnout 2 °C teplotního cíle, přesto to však stále proveditelné.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..