Spojené státy americké by měly pokračovat ve své účasti na projektu vývoje mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER) a vývoje národního výzkumného programu tím, že postaví pilotní závod. Sdělila to národní akademie věd, inženýrství a medicíny (NASEM).

ITER je významným mezinárodním projektem, který má za cíl postavit 500MW fúzní tokamak, který by vyžadoval vstupní výkon pouze 50 MW. Tento návrh by měl dokázat využitelnost fúzní reakce jako velkého bez uhlíkového zdroje energie. Evropská unie přispěla více jak polovinou nákladů na výstavbu, zatímco zbylých 6 členů (Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA) přispěly rovnoměrně zbytkem. Podle revidovaného plánu vydaného organizací ITER v roce 2016 je první plazma plánovaná na rok 2025 a komerční experimenty s deuteriem na rok 2035. Náklady na výstavbu se nyní očekávají na přibližně 25 miliard dolarů (568 miliard Kč).
V konečné zprávě výboru pro strategické plánování amerického výzkumu plazmy sdělila společnost NASEM: „Nyní je pravý čas, aby Spojené státy vyvinuly plány na využití svých investic do výzkumu plazmy, a podnikly kroky směřující k rozvoji výroby elektřiny z fúze pro budoucí energetické potřeby státu.“
„ITER hraje centrální roli ve výzkumných aktivitách Spojených států při výzkumu plazmy. Jedná se navíc o jediný projekt, o kterém se předpokládá, že vytvoří a prostuduje plazmu,“ uvedl výbor. „Jedná se o následující kritický krok při vývoji fúzní energetiky.“
„Jako partner v projektu ITER získávaly Spojené státy všechny benefity z vývoje technologií pro reaktor ITER, zatímco poskytovaly pouze část finančních zdrojů,“ informuje zpráva. „Pokud mají Spojené státy profitovat ze svého podílu, měl by národní strategický plán fúze kombinovat své zkušenosti s reaktorem ITER a dodatečnými výzkumy v oblasti vědy a inženýrství, potřebnými pro vývoj spolehlivé a ekonomické elektřiny z fúze.“
Melvyn Shochet, profesor fyziky na univerzitě Chicago a spolupředseda výboru, který vypracoval zprávu, sdělil: „Existuje zde kritická potřeba výzkumu v rámci naší další spoluúčasti na projektu ITER, jinak by Spojené státy riskovaly, že je jiná země předběhne.“
„Nedávné pokroky motivují nový národní výzkumný program vedení konstrukce kompaktních fúzních pilotních elektráren,“ sdělila zpráva. „Významný pokrok byl učiněn při předpovídání a vytváření vysokotlakého plazmatu, potřebného pro takové typy reaktorů. Možnosti vyvinout fúzní technologie, jako například vysokoteplotní supravodivé magnety a pokročilé materiály nyní umožňují vyrobit kompaktní zařízení.“
Dodal: „Zaměření na kompaktní zařízení urychlí vývoj fúzních elektráren, vytvoří je cenově dostupné a atraktivní pro průmyslové účastníky. Nakonec, zahájením národního výzkumného programu, směrovaného ke kompaktním pilotním elektrárnám a kritickému výzkumu a výzkumným technologiím, může být připraven včas, aby byly využity poznatky získané provozem reaktoru ITER.“
Výbor očekává, že provádění jejich doporučení, zahrnující pokračování v účasti na projektu ITER a národních výzkumných programech pro pilotní elektrárnu, bude vyžadovat každoroční dodatečné prostředky v hodnotě asi 200 milionů dolarů (4,55 miliardy Kč) po dobu následujících desetiletí.
Pokud by Spojené státy měly odstoupit z projektu reaktoru ITER, potřebovala by země návrh, licencování a výstavbu alternativního způsobu získávání zkušeností s vytvářením a řízením fúzního reaktoru. „Výsledkem je, že rozsah domácích výzkumných zařízení bude nákladnější, stejně jako zpoždění výroby elektřiny z těchto elektráren.“
Zdroj: WNN