Lehce ozářené palivové soubory byly uskladněny v národních laboratořích Idaho (INL), spadající pod americké ministerstvo energetiky. Nyní byly převezeny do texaské univerzity v Austinu, kde budou použity jako palivo do výzkumného reaktoru.

jaderná energie - Zásoby uranu udrží americké výzkumné reaktory v provozu - Zprávy (TRIGA fuel transport cask loading DOE) 1
Vkládání lehce ozářených palivových souborů z reaktoru TRIGA do přepravního kontejneru, který bude dopraven k výzkumnému reaktoru (Zdroj: WNN)

Jedná se o třetí a poslední převoz paliva z INL do amerických výzkumných reaktorů tento rok. Předchozí palivo bylo odesláno taktéž do texaské univerzity a jedna dodávka směřovala do Geological Survey (USGS) v Denveru. Palivové soubory jsou používány pro reaktory TRIGA, které se používají k výzkumu, vzdělávání a mnoha dalším činnostem, jako například analýzám elementárních částic, či produkci radioizotopů.

Texaská univerzita a USGS vyjádřila potřebu dalších palivových souborů pro jejich reaktory. Odpovědní pracovníci Fluor Idaho identifikovali vhodné a použitelné palivové soubory, které byly uskladněné v národních laboratořích Idaho. Úsilí převézt palivové soubory do texaské univerzity a USGS, ve speciálních přepravních kontejnerech, bylo zajištěno americkým ministerstvem energetiky, konkrétně kanceláří životního prostředí, a společností Fluor Idaho. Celý transport byl kontrolován dozorným orgánem Spojených států.

Dodatečných 39 palivových souborů dodaných do texaské univerzity znamená, že zařízení bude mít dostatečné množství paliva k provozu reaktoru na dalších 10 let, sdělila společnost EM.

„Jsem potěšen, že jsme byli schopni identifikovat lehce ozářené palivové soubory v rámci našich skladů a poskytnout je jak texaské univerzitě, tak USGS pro jejich velmi důležitou práci,“ sdělil Alan Robb, inženýr pracující na projektu Fluor Idaho Nuclear Project.

Reaktor TRIGA – zkratka pro výuku, výzkum, izotopy, General Atomics – je výzkumný bazénový reaktor, nevyžadující kontejnment jako velké komerční jaderné elektrárny. Reaktor TRIGA na texaské univerzitě dosáhl první kritičnosti v roce 1992. Jeho maximální povolený výkon je 1,1 MW. Klasicky se každoročně připravilo 1000 až 2000 vzorků radioizotopů, které byly odeslány ve 24 zásilkách do jiných organizací.

Reaktor TRIGA v institutu USGS má maximální výkon 1 MW a je provozovaný od roku 1969. Používá se k ozařování vzorků hornin, minerálů, rostlin a živočišných zbytků k určení jejich složení.

Transport paliva v tomto roce následoval transport z roku 2017. Letos se také převáželo 19 palivových souborů do univerzity v Marylandu. Univerzita požádala o tuto dodávku kvůli nedostatku paliva v komerční sféře. Díky této dodávce byl jejich 250 kW reaktor zachráněn od odstavení.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..