UK a Kanada podepsali 2. listopadu dvoustrannou dohodu o jaderné spolupráci (NCA). Jedná se o třetí takovou podepsanou smlouvu, pomocí které se Spojené království připravuje na výstup z Evropské Unie. Dohoda umožní Spojenému království a Kanadě pokračovat v jejich „vzájemně prospěšné“ spolupráci v případě, že stávající dohody v rámci Euroatomu přestanou platit ve Velké Británii, sdělilo ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslových strategií (BEIS).

jaderná energie - UK a Kanada podepsali dohodu o jaderné spolupráci - Zprávy (Canada UK November 2018 BEIS) 1
Gwozdecky a Jeune d’Allegreershecque podepsali dohodu o jaderné spolupráci 2. listopadu v Otavě (Zdroj: BEIS)

BEIS oznámil dohodu, že Spojené království uzavřelo nyní všechny nahrazující mezinárodní smlouvy, potřebné k zajištění pokračování civilního jaderného obchodu i po odchodu z Euroatomu.

„Podepsání NCA s Kanadou následovalo předchozí smlouvy mezi Austrálií a Spojeným královstvím v srpnu tohoto roku, nebo USA a UK v květnu. Tyto NCA dohody budou pokračovat v činnostech, které byly prováděny v rámci Euroatomu, a kterým vyprší licence, jakmile UK odejde z Evropské unie. Díky nim bude zajištěn plynulý přechod pro jaderný sektor v rámci mezinárodních vztahů,“ sdělil BEIS.

„Smlouva mezi UK a Kanadou je poslední podobnou smlouvou, potřebnou k zajištění zákonných požadavků, stanovených v zákoně o jaderném zabezpečení z roku 2018. Díky tomu bude mít UK všechny potřebné nástroje k zajištění neustálého civilního obchodu s mezinárodními partnery i po odchodu Británie z Euroatomu,“ dodal.

NCA s Kanadou byla podepsána v Otavě Markem Gwozdeckym, kanadským náměstkem ministerstva pro mezinárodní bezpečnost a politické dopady a Susan le Jeune d’Allegreershecque, britskou komisařkou v Kanadě.

Britský ministr obchodu a služeb Richard Harrington sdělil po podepisovací ceremonii: „Tato nejnovější mezinárodní dohoda pomůže zajistit nepřetržitý civilní jaderný trh s Kanadou, poskytne jistotu pro náš světový jaderný sektor, který dodává pětinu spotřeby naší země. Tyto přípravy byly uznány jako zlatý standard.“

Tři dvoustranné NCA dohody budou brzy předloženy parlamentu Spojeného království k ratifikaci společně se dvěma dohodami o jaderné bezpečnosti, podepsanými s mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) v červnu. 

Spojené království nevyžaduje NCA dohody pro obchody jaderného sektoru s jinými zeměmi. Některé státy požadují NCA dohody pro civilní jaderný sektor. Tam je požadováno, aby tyto dohody byly zavedeny ještě před povolením obchodování s jinými zeměmi. Austrálie, Kanada, Japonsko a Spojené státy vyžadují, aby byly NCA dohody zavedeny pro všechny obchody s jaderným podkladem. Díky tomu jsou tyto NCA dohody klíčovým předpokladem zajištění neovlivněného pokračování civilní jaderné spolupráce.

Spojené království má podepsanou dvoustrannou dohodu NCA s Japonskem od roku 1998. Obě země zavádějí opatření k zajištění, aby tato dohoda zůstala v platnosti i po odchodu Spojeného království z Euroatomu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..