Cyclife, dceřiná společnost EDF, ocenila tři kontrakty zpracování kovových materiálů z provozovaných jaderných zařízení ve Finsku, Španělsku a Spojeném království. Hodnota smluv prozatím nebyla zveřejněná.

jaderná energie - Trojice smluv přepracování ocelí společnosti Cyclife - Zprávy (Metal recycling at Cyclife Sweden Cyclife) 1
Recyklace kovových materiálů v zařízení Nyköping, patřící společnosti Cyclife (Zdroj: WNN)

Společnosti Cyclife byla ve Finsku zadána zakázka od provozovatele jaderných elektráren Teollisuuden Voima Oyj (TVO) k přepracování 420 tun kovového radioaktivního odpadu z prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Olkiluoto.

Přeprava tohoto odpadu do zařízení Nyköping, patřící společnosti Cyclife začalo na začátku tohoto roku. Jakmile bude odpad v zařízení, bude uložen, roztříděn a dekontaminován. Méně kontaminovaný kov se poté nechá rozpustit a odlije se do ingotů, které budou dále využity veřejností. Více kontaminované kovy budou navráceny společnosti TVO v 200litrových sudech, určených pro konečné uložení.

Společnost Cyclife byla také dotázána španělskou společností Nuclenor, provozovatelem jaderné elektrárny Garoña, ohledně recyklace 1000 tun velkých komponent a kovového odpadu. Tento odpad bude také přepraven do zařízení Nyköping pro segmentaci, dekontaminaci a roztavení. Stejně tak bude druhotný odpad navrácen společnosti Nuclenor, která zajistí jeho konečné uložení.

Varný reaktor o výkonu 446 MW elektrických v jaderné elektrárně Garoña vstoupil do komerčního provozu v roce 1971 a jeho odstavení nastalo v polovině prosince 2012. Nuclenor požádal o obnovení provozní licence, ale v srpnu 2017 zamítla španělská vláda prodloužení provozu a elektrárna tak přešla do fáze vyřazování z provozu.

Ve Spojeném království vyhrál Cyclife kontrakt se společností LLWR Ltd, správcem úložiště pro nízko aktivní odpady v Cumbrii, který žádá recyklaci smíšeného kovového odpadu z lokality Sellafield. Podle smlouvy bude každý měsíc recyklováno 16 kontejnerů kovového odpadu. Celková recyklovaná hmotnost materiálu z lokality Sellafield bude mezi 700 a 1800 tunami kovů.

Francouzská EDF vytvořila společnost Cyclife Holding v červnu 2016, poté, co získala oprávnění od švédského Studsviku k nakládání s radioaktivním odpadem. Činnosti Cyclife jsou prováděny prostřednictvím následujících dceřiných společností:

  • Cyclife Sweden AB se zařízeními pro recyklaci kovů, spalování a pyrolýzu v lokalitě Nyköping.
  • Cyclife UK Ltd s továrnou na recyklaci kovových odpadů poblíž Workingtonu.
  • Socodei, která provozuje zařízení na zpracování a formování radioaktivního odpadu Centraco v Codolet, Francii.

V únoru Cyclife sdělil, že v rámci kontraktu se společností Societa Gestione Impianti Nucleari SpA zpracuje přibližně 1800 tun kovového radioaktivního odpadu, vytvořeného během fáze vyřazování tří italských jaderných elektráren. Náklady na tento pětiletý kontrakt jsou přibližně 35 milionů dolarů (800 milionů Kč).

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..