Společnost GEEN Holding zaznamenala v říjnu letošního roku zvýšení výroby elektřiny z fotovoltaických elektráren (FVE) až o 60 %, a to díky teplému a slunečnému počasí. Pokračuje tak trend z jara a léta, kdy byla produkce za období květen až srpen o 12 % vyšší oproti předpokladům energetiků. Naopak absence srážek se nepříznivě podepisuje na činnosti malých vodních elektráren (MVE).

jaderná energie - Teplý a slunečný podzim má pozitivní vliv na výrobu elektřiny z fotovoltaických elektráren - Zprávy (9ynuNr4kaaZUW f) 1
Série fotovoltaických panelů (Zdroj: green.eu)

 FVE vyrábí nad plán

Klimatické podmínky mají obecně obrovský vliv na výrobu elektrické energie z OZE. Například FVE, které mají největší podíl na zdrojích společnosti, vykázaly za říjen o 60 % vetší výrobu, než bylo plánováno. Pokračuje tak trend z jara a léta, kdy díky malému počtu zatažených dnů a vysokému osvitu vykazuje výroba z FVE nadprůměrných hodnot.

„U FVE vyrábíme téměř u všech zdrojů nad očekávání. Celkově bylo v plánu vyrobit 10 107 MWh. K 1. 11. 2018 máme vyrobeno 10 556 MWh, tedy cca o 450 MWh více, než bylo plánováno,“ hodnotí situaci inženýr Jakub Hlubinka, manažer provozu výrobních společností GEEN Holding.

Menší průměrná denní teplota zvyšuje účinnost solárního panelu a díky absenci ranních mlh nedochází ani k problémům s izolačním odporem. Dlouhodobé sucho však zvyšuje prašnost a vyžaduje větší péči při údržbě panelů.

MVE zatím nedosahují plánované výroby

Naopak absence srážek s následným malým průtokem vody v českých řekách neumožňuje provozovat MVE na optimální výkon. Říjnová výroba dosahovala tedy jen 40 % té plánované. „U MVE je v plánu tento rok vyrobit 5 229 MWh. K 1. 11. 2018 máme zatím vyrobeno 3 717 MWh. Zbývá tedy vyprodukovat ještě 1 512 MWh. Zda u MVE dosáhneme plánu, bude nyní záležet na množství srážek,“ uzavírá Hlubinka.


GEEN Holding je investiční a inženýrskou společností, která obchoduje a podniká v oblasti energetiky od roku 2009, a to především na území České republiky, na Slovensku, v Chorvatsku a Gruzii. Cílem skupiny GEEN je provozovat bezpečné energetické portfolio v oblasti výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Skupina se zaměřuje na vodní, větrné a fotovoltaické elektrárny, v menší míře se věnuje i výrobě elektřiny z dalších zdrojů (biomasa) a technologiím pro uchovávání elektrické energie.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..