Vláda Spojeného království aktualizovala svou politiku pokročilých jaderných technologií, které, jak vláda říká, mají potenciál hrát významnou roli v jejich průmyslové strategii. Ministr energetiky, Richard Harrington, poprvé oznámil svou politiku na výroční konferenci Nuclear Industry Association v minulém prosinci.

jaderná energie - Spojené království se zavazuje k pokročilým jaderným technologiím - Zprávy (UBattery 15 03 2017 Normal Operation Urenco) 1
Systém jaderného mikro reaktoru SMR společnosti Urenco, U-Battery, použitelný ve Velké Británii (Zdroj: Urenco)

V rámci komercializace malých jaderných technologií ve Spojeném království byla pořádána minulý týden konference v centru technologií Coventry v Anglii. Richard Harrington oznámil další informace o závazcích přijatých v tomto sektoru.

Cílem kampaně, započaté v červnu, je snížit cenu výstavby nových projektů o 30 % do roku 2030, ušetřit 20 % z nákladů na vyřazování elektrárny z provozu do roku 2030, zajistit 40 % podíl žen v jaderném sektoru a také konkurenceschopnější řetězec dodavatelů, zajišťující jak obchodní, tak tuzemské obchody až do výše 2 miliard liber (76 miliard Kč) do roku 2030.

Harrington oznámil záměr požádat v novém roce o hodnocení Generic Design Assessment (GDA) pokročilých malých modulárních reaktorů. Do konce roku chce zprovoznit registrační portál pro projevy zájmu. V rámci přípravy tohoto plánu ministerstvo energetiky a průmyslových strategií (BEIS) a dozorný orgán Spojeného království usilují o proces GDA díky včasnému zapojení všech zúčastněných stran.

Pokročilé jaderné technologie – jinak známé také jako malé modulární reaktory, nebo malé modulární technologie – zahrnují širokou škálu vyvíjených technologií jaderných reaktorů, poznamenal BEIS.

„Společný aspekt, který tato technologie sdílí je, že jsou reaktory mnohem menší, než konvenční stávající jaderné reaktory a jsou navržené tak, aby většina elektrárny byla vyrobena v továrně a následně převezena na místo výstavby. Díky tomu je sníženo riziko výstavby a jejich výstavba je také mnohem lacinější.“

Obecně je možné pokročilé jaderné technologie rozdělit do dvou skupin. Do první skupiny se řadí malé modulární lehkovodní reaktory generace III, podobné existujícím jaderným elektrárnám, akorát v menším měřítku. Koncepty druhé skupiny používají nové technologie chlazení, nebo paliva, které poskytují nové možnosti využití jaderných reaktorů (například pro využití procesního tepla) společně se snížením nákladů na výstavbu.

„Existuje široká škála potenciálních technologií, které se řadí do mikro, malých a středně velkých reaktorových systémů. Ty pokrývají technologie od vodou chlazených reaktorů až po technologie reaktorů generace IV s novými typy paliva a chladiva, stejně jako fúzní rektory.“

„Vláda věří v nasazení reaktorů SMR jako přímé technologie nahrazující stávající jaderné elektrárny. Také se domnívá, že utvoří pokročilý jaderný trh.“

V minulé prosinci vláda stanovila expertní finanční pracovní skupinu pro podporu nasazení a investic do malých modulárních reaktorů ve Spojeném království. Konečná zpráva z této pracovní skupiny byla publikována 7. srpna.

BEIS investuje až 44 milionů liber (1,28 miliardy Kč) do studie proveditelnosti a vývoje pokročilých modulárních reaktorů. Osmi organizacím byly zadány zakázky v rámci první přípravné fáze studie nasazení těchto reaktorových systémů.

Vláda a jaderný sektor budou spolupracovat na založení výrobních manufaktur pokročilých jaderných reaktorů, demonstrujících novou cestu výroby klíčových vysoce jakostních jaderných komponent.

Poskytnou až 20 milionů liber (583 milionů Kč) za účelem získání významných investic. Počínající dotace jsou ve výši 12 milionů liber (350 milionů Kč), přičemž se budou zvyšovat v průběhu řešení projektu.

Vláda poskytne až 7 milionů liber (204 milionů Kč) dozornému orgánu a agentuře pro životní prostředí na přípravu dozoru a budoucího licencování malých modulárních reaktorů.

„Cílem je provedení procesu GDA u nejvíce propracovaných malých modulárních reaktorů do konce roku 2018.“ BEIS úzce spolupracuje s dozornými orgány zajišťujícím proces hodnocení GDA.

V květnu 2016 vláda odstartovala první fázi soutěže „shromažďování důkazů“ s cílem posoudit zájem vývojářů jednotlivých technologií, podmínky na zařízení a zájem potenciálních investorů, dodal BEIS.

Soutěž byla uzavřena v minulém prosinci poté, co se úspěšně podařilo do projektu zapojit také průmysl. Toto cvičení poskytlo cenný pohled na trh s pokročilými jadernými technologiemi.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..