Spojené království ratifikovalo rámcovou dohodu o mezinárodní spolupráci při výzkumu a vývoji energetických systémů generace IV (GIF). Oznámilo to ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslových strategií (BEIS) 19. listopadu.

jaderná energie - Spojené království ratifikovalo dohodu s GEN IV - Zprávy (Gen IV logo only) 1
Logo mezinárodního fóra GEN IV (Zdroj: WNN)

Stát je součástí dohody umožňující Spojenému království „aktivně se zapojit“ do výzkumu a vývoje projektů souvisejících s reaktorovými systémy generace IV. Aktivní účast Spojeného království na projektu začne v roce 2019, dodalo BEIS.

Dokument byl podepsán Jeremy Huntem, britským tajemníkem pro záležitosti zahraničního a společenského bohatství. Za OECD Nuclear Energy Agency byl dokument podepsán Ianem Johnsonem. Za BEIS jej podepsal Rob Arnold 17. října.

GIF byl založen v roce 2000 a jeho oficiální činnost začala v polovině roku 2001. Jedná se o mezinárodní kolektiv zastupující vlády třinácti zemí, ve kterých se využívá jaderná energetika, nebo se předpokládá její budoucí nasazení. Většina z těchto vlád se zavázala společně vyvíjet další generaci jaderných technologií. Na fóru se podílejí Spojenými státy, Argentina, Brazílie, Kanada, Čína, Francie, Japonsko, Rusko, Jižní Korea, Jižní Afrika, Švýcarsko a Spojené království. Společně S Euroatomem se tyto státy podílí na nejnovějším výzkumu. 15. listopadu zveřejnil BEIS komentáře tajemníka britského ministerstva obchodu, Grega Clarka, ohledně investic do nových jaderných technologií.

„Přemýšlení o načasování a možnostech je nesmírně důležité pro jadernou energetiku, která v minulých letech přispívala 20 % celkové výrobě elektřiny. Byla zde určitá kritika nákladů na výstavbu elektrárny Hinkley Point, ale jeden výhodný aspekt nebyl zdůrazňován. S touto výstavbou došlo ke znovu spuštění programu civilní jaderné energetiky. Díky tomu došlo k znovu nalezení know-how a celkových dovedností spojených s jaderným sektorem. Dovednosti bychom měli nadále rozvíjet, pokud chceme jít kupředu a rozvíjet jadernou energetiku v Zemi.“

„Potřebujeme mít funkční dodavatelský řetězec – inženýry, kteří rozumí technologii, PhD a univerzitní specialisty, kteří se zabývají danou tematikou, svářeče, stavební inženýry, nádrže na beton a mnoho dalšího. Museli jsme znovu zprovoznit civilní jaderný program víceméně od nuly. Díky tomu jsme získali příležitost splnit dlouhodobé klimatické cíle za velmi nízkou cenu.“

Pokud je jaderná technologie dostatečně „konkurenceschopná“, pak bychom měli zvážit změnu možností za závazky.

Vláda proto „zkoumá pravé cesty financování nových jaderných elektráren“ prostřednictvím vládních investic do projektu Wylfa, jakož i modelu regulované majetkové základny, sdělil.

Cílem projektu jaderné energetiky Horizon je poskytnout alespoň 5,4 GW elektrických v nových jaderných elektrárnách ve dvou staveništích a sice Wylfa Newydd na ostrově Anglessey a Oldbury na severu v Gloucestershire.

Na začátku tohoto roku BEIS oznámil obchod s jaderným sektorem v rámci své průmyslové strategie s důrazem na potřebu snížit náklady na výstavbu o 30 % díky zvýšené modularizaci a pokročilé výrobě.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..