Okresní soud v Hirošimě zamítl výzvu obyvatel o neuvedení třetího bloku jaderné elektrárny Ikata v japonské prefektuře Ehime znovu do provozu. Tento krok připravil cestu vlastníkovi elektrárny, společnosti Shikoku Electric Power Company, ke znovu spuštění jaderného reaktoru.

jaderná energie - Soudní rozhodnutí připravilo cestu pro znovuspuštění třetího bloku elektrárny Ikata - Zprávy (Ikata nuclear power plant Shikuko) 1
Jaderná elektrárna Ikata disponuje třemi výrobními bloky, přičemž první a druhý blok jsou nyní již odstaveny a provádí se na nich decommissioning (Zdroj: Shikoku)

Třetí blok jaderné elektrárny Ikata je tlakovodní reaktor o výkonu 846 MW elektrických. V dubnu 2016 získal od místního dozorného orgánu povolení k dalšímu provozu poté, co byl odstavený kvůli periodické prohlídce započaté v dubnu 2011. Záměr znovu uvést blok do provozu Shikoku oznámila 7. září 2016.

Čtyři obyvatelé z prefektury Matsuyama a Hirošima podali 11. března 2011 (5 let po fukušimské nehodě) žádost o dočasné opatření proti provozu daného bloku k hirošimskému okresnímu soudu. Žalobci hájili své zájmy tím, že Shikoku podcenila potenciální riziko zemětřesení, které může postihnout jadernou elektrárnu. Riziko také představuje sopka, která je 130 kilometrů od elektrárny. Provozovatel elektrárny naopak dodal, že existuje pouze malá pravděpodobnost, že by sopka Mount Aso začala chrlit lávu během provozu elektrárny.

30.března 2017 však soud rozhodl, že Shikoku použila dostatečný nástroj pro výpočty základního stupně zemětřesení a zároveň zamítl petici podanou proti provozu elektrárny. V nádcházejících měsících žalobci podali odvolání proti rozsudku Hirošimského vrchního soudu.

V prosinci 2017 zrušil vrchní soud rozhodnutí okresního soudu a nařídil pozastavení třetího bloku elektrárny Ikata. V říjnu 2017 byl tento blok odstaven kvůli údržbě a periodické kontrole, jeho znovuspuštění bylo naplánováno na 22. ledna. Tento příkaz byl platný až do konce září. Shikoku popsala rozsudek soudu jako „extrémně znepokojivý“ a společnost okamžitě podala odvolání proti jeho rozhodnutí. Žalobci podali v květnu žádost k vrchnímu soudu kvůli prodloužení soudního příkazu o pozastavení činnosti elektrárny až do konce září.

Na konci září soud přijal apel společnosti a zamítl prodloužení příkazu. To umožnilo společnosti zahájit proces opětovného uvedení bloku do provozu.

Předsedající soudce Takahiko Fujisawa byl citovaný novinářskou agenturou Kyodo. Ta otiskla jeho vyřčení, že možnost velké erupce sopky Mount Aso je „velmi nízká“. Soudce dále dodal: „Není zde riziko, které by mělo být okamžitě odstraněno.“

Úřad prohlásil, že obdržel „rozumné rozhodnutí“ od soudu, který přijal „předchozí tvrzení společnosti, že je jaderná bezpečnost třetího bloku elektrárny Ikata zajištěna.“

Shikoku plánuje znovuspuštění třetího bloku elektrárny na 27. října. Blok by měl být komerčně používaný od 28. listopadu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..