Pátek, 23 října
Shadow

První reaktor na plovoucí jaderné elektrárně byl spuštěn

Jeden ze dvou reaktorů ruské první plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, dosáhl poprvé udržitelné štěpné řetězové reakce. Druhý reaktor bude spuštěn a testován předtím, než bude příští rok elektrárna odvlečena k městu Pevek.

Akademik Lomonosov v murmanském přístavu (Zdroj: Afrikantov OKBM)

„Fyzikální spouštění pravého reaktoru elektrárny Akademik Lomonosov proběhlo 2. listopadu,“ sdělil mluvčí ruské státní korporace Rosatom. „Reaktor dosáhl minimálního kontrolovatelného výkonu v 17:58 Moskevského času.“

Komplexní testování reaktoru je očekáváno během několika dní. Druhý reaktor bude spuštěn v nejbližších dnech. Všechny technologické operace v zařízení jsou naplánovány do konce tohoto roku.

Korpus lodi byl poprvé položen na vodu v dubnu 2007 v Sevmash v Severodvinsku, ale v dubnu 2008 zrušil Rosatom kontrakt, pravděpodobně kvůli vojenské zátěži v Sevmash. Následně na to byl kýl převezen do Baltských loděnic v Petrohradu, které mají zkušenosti s výstavbou jaderných ledoborců. Nové pokládání kýlu na vodu proběhlo v květnu 2009 a trup byl dokončen na konci června 2010. Dva jaderné reaktory KLT-40S, každý s výkonem 35 MW elektrických, byly instalovány v říjnu 2013.

Akademik Lomonosov je 144 metrů dlouhý, 30 metrů široký s výtlakem 21000 tun. Akademik opustil loděnice Baltiysky Závod 28. dubna. Do murmanských loděnic dorazil 17. května poté, co procestoval více jak 4000 km napříč čtyřmi moři: Baltského, Severního ledového, Norského a Barentského.

Zavážení paliva do obou reaktorů plovoucí jaderné elektrárny začalo 24. července a bylo dokončeno 2. října.

Očekává se, že plovoucí elektrárna bude vlečena na své trvalé umístění poblíž Čukotky v létě 2019. Stavební práce probíhají také v severském městě Pevek, kde se pracuje na zavedení potřebné infrastruktury. Rosatom sdělil, že jakmile bude zařízení v provozu, stane se tak jedinou plovoucí jadernou elektrárnou na světě. Akademik Lomonosov vymění stávající Bilibinskou jadernou elektrárnu a teplárnu Chaunskaya, která je na pokraji své životnosti. Odstavení prvního bloku jaderné elektrárny Bilibino je naplánováno na příští rok a celá elektrárna bude odstavená v roce 2021.

„Výkon plovoucí jaderné elektrárny je vyšší, než nynější spotřeba města Pevek,“ dodal Vitaly Trutnev, vedoucí výstavby a provozu plovoucí jaderné elektrárny. Dodal, že plovoucí elektrárna umožní vývoj v regionu.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..