Jeden ze dvou reaktorů ruské první plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, dosáhl poprvé udržitelné štěpné řetězové reakce. Druhý reaktor bude spuštěn a testován předtím, než bude příští rok elektrárna odvlečena k městu Pevek.

jaderná energie - První reaktor na plovoucí jaderné elektrárně byl spuštěn - Zprávy (Akademik Lomonosov November 2018 Afrikantov OKBM) 1
Akademik Lomonosov v murmanském přístavu (Zdroj: Afrikantov OKBM)

„Fyzikální spouštění pravého reaktoru elektrárny Akademik Lomonosov proběhlo 2. listopadu,“ sdělil mluvčí ruské státní korporace Rosatom. „Reaktor dosáhl minimálního kontrolovatelného výkonu v 17:58 Moskevského času.“

Komplexní testování reaktoru je očekáváno během několika dní. Druhý reaktor bude spuštěn v nejbližších dnech. Všechny technologické operace v zařízení jsou naplánovány do konce tohoto roku.

Korpus lodi byl poprvé položen na vodu v dubnu 2007 v Sevmash v Severodvinsku, ale v dubnu 2008 zrušil Rosatom kontrakt, pravděpodobně kvůli vojenské zátěži v Sevmash. Následně na to byl kýl převezen do Baltských loděnic v Petrohradu, které mají zkušenosti s výstavbou jaderných ledoborců. Nové pokládání kýlu na vodu proběhlo v květnu 2009 a trup byl dokončen na konci června 2010. Dva jaderné reaktory KLT-40S, každý s výkonem 35 MW elektrických, byly instalovány v říjnu 2013.

Akademik Lomonosov je 144 metrů dlouhý, 30 metrů široký s výtlakem 21000 tun. Akademik opustil loděnice Baltiysky Závod 28. dubna. Do murmanských loděnic dorazil 17. května poté, co procestoval více jak 4000 km napříč čtyřmi moři: Baltského, Severního ledového, Norského a Barentského.

Zavážení paliva do obou reaktorů plovoucí jaderné elektrárny začalo 24. července a bylo dokončeno 2. října.

Očekává se, že plovoucí elektrárna bude vlečena na své trvalé umístění poblíž Čukotky v létě 2019. Stavební práce probíhají také v severském městě Pevek, kde se pracuje na zavedení potřebné infrastruktury. Rosatom sdělil, že jakmile bude zařízení v provozu, stane se tak jedinou plovoucí jadernou elektrárnou na světě. Akademik Lomonosov vymění stávající Bilibinskou jadernou elektrárnu a teplárnu Chaunskaya, která je na pokraji své životnosti. Odstavení prvního bloku jaderné elektrárny Bilibino je naplánováno na příští rok a celá elektrárna bude odstavená v roce 2021.

„Výkon plovoucí jaderné elektrárny je vyšší, než nynější spotřeba města Pevek,“ dodal Vitaly Trutnev, vedoucí výstavby a provozu plovoucí jaderné elektrárny. Dodal, že plovoucí elektrárna umožní vývoj v regionu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..