Polsko a Spojené státy podepsaly společné prohlášení o energetickém zabezpečení, které zdůrazňuje rozšíření jejich vzájemné spolupráce v různých oblastech včetně civilní výroby elektřiny z jaderných elektráren. Dokument byl podepsaný 8. listopadu ve Varšavě polským ministrem energetiky, Krzysztofem Tchórzewskim a ministrem energetiky Spojených států, Rickem Perrym.

jaderná energie - Polsko a Spojené státy podepsaly prohlášení o energetickém zabezpečení - Zprávy (Poland USA November 2018 Polish Energy Ministry) 1
Vlevo Risk Perry, vpravo Krzysztof Tchórzewski během podepisovací ceremonie (Zdroj: WNN)

Částí polsko-amerických rozhovorů o energetice a následných kroků vedoucích k podepsání strategického partnerství polským a americkým prezidentem 18. září ve Washingtonu následovalo společné prohlášení osmi cílů týkajících se civilní jaderné energetiky.

  • Usnadnit spolupráci mezi oběma zeměmi se společným zájmem v jaderném průmyslu a výstavbě jaderných elektráren, poskytováním související infrastruktury a servisních prací. Vývoj podpůrného řetězce a poskytování dodávek a údržby stávající jaderné základny v Polsku.
  • Podpořit důležitost vědeckých a dozorných spoluprací s cílem zajistit bezpečnější, účinnější, ekonomičtější a šetrnější budoucí jaderné dodávky vzhledem k životnímu prostředí.
  • Podpořit spolupráci jaderného sektoru obou zemí s cílem hledat příležitosti pro nové výstavby jaderných elektráren a poskytování související podpůrné infrastruktury a servisu. Také poskytnout podpory a údržbu dodávek a služeb pro celou zemi.
  • Zajistit nejlepší postupy a procedury výstavby nových jaderných elektráren a poskytnout související komponenty pro nové nebo stávající jaderné zařízení.
  • Prozkoumat žádosti a podmínky programu financování jaderných elektráren.
  • Podpořit mezinárodní opatření, které by mohlo pomoci budoucím civilním jaderným reaktorům, včetně pokročilých jaderných reaktorů vyvinutých v Polsku, získat přístup ke spolehlivým dodávkám jaderného paliva a údržby bez ohledu na úlohu a výsady agentury Euroatom.
  •  Podpořit vývoj civilní infrastruktury jaderné energetiky, zahrnující výcvik provozovatelů a založení kompetentního jaderného vzdělávání, stejně jako uplatňování civilní jaderné energetiky a souvisejících technologií v souladu s vyvíjenými průvodci a standardy mezinárodní agentury pro atomovou energii.
  • Zřídit pracovní skupinu pro provádění výše zmíněných činností a ustanovení o spolupráci v oblasti civilní jaderné energetiky mezi oběma zeměmi. Americké ministerstvo energetiky sdělilo, že Polsko je klíčový člen partnerství transatlantické energetické korporace (P-TEC), které ministr Perry zahájil na summitu v Bukurešti, Rumunsku toto září. Po proběhnutí summitu prezident Andrzej Duda a Donald Trump oznámili záměr odstartovat strategickou komunikaci mezi USA a Polskem, jejímž důležitým pilířem bude právě energetika.

Perry navštívil Varšavu jako první v rámci své návštěvy zemí střední a východní Evropy. Celkem navštíví 4 města.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..