Orano bylo vybráno k práci na přípravě transportu 731 použitých palivových souborů z japonského experimentálního pokročilého tepelného reaktoru (ATR) do Francie pro přepracování.

jaderná energie - Orano připravuje palivo ATR z experimentální elektrárny Fugen pro přepracování - Zprávy (Fugen ATR JAEA) 1
Experimentální pokročilý reaktor Fugen (Zdroj: JAEA)

Fugen byl těžkou vodou moderovaný, varný reaktor s tlakovými trubkami o výkonu 165 MW elektrických. Jeho palivem bylo pouze směsné palivo vyrobené z plutonia a uranu (MOX). Jaderný reaktor v elektrárně Tsuruga, prefektuře Fukui, přešel do komerčního provozu v březnu 1979, a jeho provoz skončil v březnu 2003. Program vyřazení z provozu byl schválen v únoru 2008.

Japonská agentura pro atomovou energii (JAEA) nyní podepsala smlouvu s Oranem. Hodnota této smlouvy nebyla prozatím stanovena. V rámci zakázky bude převezeno 731 použitých palivových souborů z japonské prefektury Fugen do Francie.

Orano sdělilo, že provede všechny přípravné práce pro budoucí převoz 111 tun jaderného materiálu. Jeho převoz je naplánován mezi léty 2023 a 2026. V rámci zakázky je také výroba vozového parku, který splní národní a mezinárodní bezpečnostní předpisy.

Studie, provedené ještě před započetím přepravy, předpokládají recyklaci paliva v přepracovacím závodě La Hague, sdělila tisková zpráva z Orana.

„Podepsání tohoto hlavního kontraktu potvrzuje, že naši zákazníci si vybrali recyklaci použitého paliva jako efektivní a ekologické řešení jaderných materiálů. Dohoda upevňuje mezinárodní rozměr naší průmyslové platformy ve Francii,“ sdělil Pascal Aubert, výkonný viceprezident oddělení recyklace jaderných materiálů společnosti Orano. „Tento důležitý krok kupředu je také odměnou za veškerou práci a úsilí našeho týmu při realizaci tohoto počinu.“

Frédéric de Agostini, starší viceprezident divize výroby obalových souborů a jejich služeb společnosti Orano, sdělil: „Volba, kterou JAEA učinila, posiluje dlouhodobé vztahy, které máme s našimi japonskými partnery. Orano má mezinárodně uznávané know-how jak v oblasti návrhu a schvalování obalových souborů a jejich komponent, tak také v oblasti transportu jaderných materiálů. Tato jedinečná expertíza nám umožňuje navrhnout bezpečné, spolehlivé a perfektně přizpůsobivé řešení pro naše zákazníky.“

Použité jaderné palivo z reaktoru Fugen bylo předtím přepracováno v závodě Tokai patřící JAEA v lokalitě Ibaraki. Tento přepracovací závod byl v komerčním provozu od roku 1981. Provoz zařízení byl však po roce 2006, kdy byl dokončen kontrakt přepracování tohoto paliva, ukončen. JAEA v září 2014 oznámila, že přepracovací závod bude definitivně odstaven z důvodu nákladné bezpečnostní modernizace, vzniklé po fukušimské nehodě.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..