Tímto vtipem, který je možné zaslechnout v podnicích dodávajících pro jadernou energetiku, začínáme reportáž z armaturky MSA, a. s. Jde o příklad exportně zaměřeného podniku, protože domácí trh se na jeho tržbách podílí jen zhruba 10 procenty.

jaderná energie - MSA: Armatura pro jádro váží stejně jako její dokumentace - V Česku (DSC 4053 1) 1
Opracované polotovary pro armatury v MSA. (Foto Vladislav Větrovec)

Společnost MSA vyrábí armatury pro aplikace v ropovodech, plynovodech a jaderných elektrárnách. Tato odvětví jsou náročná jak na kvalitu a čas produkce, tak na dokládání jejích parametrů. Aby mohla být produkce namontovaná do jaderné elektrárny, musí projít řadou zkoušek a získat potřebné certifikáty. Přejímka zákazníkem tak nespočívá jen v kontrole kvality, ale i v kontrole obsáhlé dokumentace. Výměna armatur v jaderných elektrárnách navíc probíhá během odstávek, takže jakékoliv zdržení dodávky stojí nemalé peníze. Proto se výrobci musí při výrobě zaměřovat na čas.

Na ten cílí i školení v oblasti štíhlé výroby, které minulý týden v podniku probíhalo. Měli jej na starost členové ruského národního týmu, který se účastní soutěže profesních dovedností Worldskills. Hledali časové rezervy podniku MSA ve výrobě a tím se připravovali na další ročník celosvětové soutěže, kde budou na domácí půdě obhajovat svůj úspěch z evropského mistrovství. Tam se s devíti zlatými medailemi stali nejúspěšnějším týmem. Partnerem tohoto týmu je ruský Rosatom, který v něm má i několik soutěžících ze svých dceřiných firem.

jaderná energie - MSA: Armatura pro jádro váží stejně jako její dokumentace - V Česku (DSC 4144 1) 2
Soutěžící z WorldSkills hledají opatření pro úsporu času ve výrobě. (Foto Vladislav Větrovec)

 

 

Dodávky pro jádro

Armaturka MSA je od roku 2008 součástí ruského podniku na výrobu potrubí Chelpipe. Díky spojením jejich produkce mohou na trhu nabízet kompletní řešení potrubních tras, což jim dává konkurenční výhodu. Mezi další výhody na světovém trhu patří vlastní vývojové oddělení, které má MSA. Veškerá produkce podniku tak vzniká nejprve na rýsovacích prknech (dnes už v počítačích) oddělení vývoje a může tak být přizpůsobena přímo na míru zákazníkovi.

V produkci společnosti sice jaderná energetika představuje jen 5 až 15 %, podle toho, o jak silný rok jde, ale díky výrobní náročnosti se pozitivně promítá do celé společnosti. Z toho, že pracovníci zvládají výrobu ve vysoké kvalitě požadované jadernými elektrárnami, těží i ostatní odběratelé. S tímto relativně malým podílem by v budoucnu mohla zahýbat výstavba nových jaderných bloků v Česku, pokud se konečně vláda rozhoupe a přijme rozhodnutí o finančním a obchodním modelu a způsobu výběru dodavatele technologie.

Firma v oblasti dodávek pro jadernou energetiku vyrostla na dodávkách pro československé bloky, které zahájila v roce 1975. I přesto je dnes zaměřena hlavně na export, kam směřuje 90 % produkce. Dodávky směřují především do elektráren typu VVER, tedy stavěných Rosatomem. Za poslední roky šlo především o Rusko, Čínu a Bělorusko, nyní je největší zakázkou dodávka pro 3. a 4. blok indické jaderné elektrárny Kudankulam.  Tato zakázka se pohybuje v hodnotách milionů eur a bude realizována do srpna 2019. Jde o komplexní dodávku šoupátek, ventilů a dalších armatur pro dva nové bloky typu VVER-1000.

Pokud bychom se podívali i do jiných oborů, hrají nejdůležitější roli v hospodaření firmy dodávky armatur pro kompresní stanice plynovodu Nordstream a pro českou společnost Net4Gas.

jaderná energie - MSA: Armatura pro jádro váží stejně jako její dokumentace - V Česku (DSC 4075 1) 3
Přesnost výroby se kontroluje pomocí laseru. (Foto Vladislav Větrovec)

 

 

Nová klapka

Firma před nedávnem dokončila vývoj zcela nového produktu, který je určen především pro jadernou energetiku. Na rozdíl od stávajících klapek se nový typ uzavírá bez zacvaknutí v koncové poloze, což snižuje opotřebení materiálu a prodlužuje její životnost. Na vývoji armaturka spolupracovala s Ústavem aplikované mechaniky Brno, s. r. o., a Fakultou strojního inženýrství VUT v Brně. Nyní ji představuje zákazníkům a budou probíhat další testy a certifikace.

Vladislav Větrovec

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..