7. listopadu 1867 se narodila polská vědkyně, objevitelka několika radioaktivních izotopů, Marie Curie-Skłodowská. Začátek příběhu Marie Curie není jako příběhy většiny ostatních vědců, zřejmě proto, že se jednalo o počátky 20. století. Byla však jedinečnou ženou, která dokázala realizovat velkou spoustu věcí. Získala také prestižní doktorské vzdělání na francouzské univerzitě. Za své průlomové objevy byla oceněna Nobelovu cenu. Stala se tak prvním vědcem, který získal Nobelovu cenu ve dvou různých oblastech výzkumu. Říkat, že posouvala společenské a vědecké hranice té doby, by bylo jejím podceňováním.

jaderná energie - Matka radiace: Marie Curie - Zprávy (Marie Curie Nobel Chem) 1
Marie Curie-Skłodowská (zdroj: l-express.ca)

Madam Curie se narodila v Polsku v roce 1867 a později se přestěhovala do Francie, kde také studovala. Během svých studií ve Francii poznala profesora fyziky, Pierra, za kterého se v roce 1895 vdala. Pár společně pracoval, stejně jako jiní vědci, v „chatrči“. Zde také objevili dva nové prvky polonium a radium. V té době však nikdo netušil nebezpečnost obou prvků, takže oba manželé nosili tyto látky při sobě i ve svých peněženkách. Pierre Currie nosil dokonce náhrdelník z radia, neboť se domníval, že jej radium může popálit bez bolesti, což chtěl také dokázat. Marie si nechávala radium vedle své postele a používala jej jako noční osvětlení.

Když Curieovi objevili v roce 1898 radium, odmítli jej patentovat a místo toho sdělovali ostatním vědcům své poznatky. Továrny a výrobny jej dokonce začaly přidávat do všech svých výrobků od čokolády po kosmetiku. Jakmile se však zjistilo o nebezpečnosti radia, bylo z těchto produktů opět odstraněno.

V roce 1903 byl pár nominovaný na Nobelovu cenu, ale kvůli sexistické povaze tehdejší společnosti bylo jméno madam Curie odstraněno z původního podání. Poté, co byl dodán dopis od Gosta Mittage-Lefflera, člena nominující komise Pierru Curiemu, byla žádost opravena a její jméno opět zapsáno do žádost. Později se Marie Curie stala první ženou, oceněnou Nobelovou cenou!

Po tragické smrti Pierra Curieho v roce 1906, se madam Curie stala první ženou, která získala profesorský titul z všeobecné fyziky na pařížské vědecké fakultě. Její život byl plný prvenství a posouvání limitů žen ve vědě.

V roce 1911 madam Curie získala druhou Nobelovu cenu, tentokrát za chemii v rámci práce, kterou prováděla v oblasti radioaktivity. Téhož roku byla taktéž odmítnuta francouzskou akademií věd kvůli jejím imigrantským kořenům a pohlaví.

Nejstarší z jejich dětí, Irena, šla ve stopách svých rodičů a zapsala se na vědeckou fakultu. Ještě předtím než stihla dokončit své studie začala druhá světová válka a Irena se tak připojila se ke své matce, co by zdravotní sestra obsluhující rentgen. Ten pomáhal léčit zraněné vojáky. Irena spolu se svým manželem Fredericem Joliotem později také získala Nobelovu cenu za chemii a separaci nových radioaktivních materiálů. Marie Curie byla nadšená, když zjistila, že její dcera získala Nobelovu cenu, ale bohužel zemřela v roce 1934 a nemohla tak sledovat slavnostní předání ceny.   

Práce madam Curie inspirovala vědkyně po celá desetiletí a pokračuje v tom i v dnešní době. Způsob, jakým prosazovala zlepšení společnosti, během svého neustálého úsilí o poznání a rozvoj vědy, byl naprosto ohromující. Všechno nejlepší, Marie Curie, a děkujeme! Ať žije tvá legenda navždy.

Zdroj: ansnuclearcafe.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..