Španělsko může čelit výzvě při implementaci své strategie nakládání s radioaktivním materiálem a vláda by měla zajistit, aby zpoždění při zřizování centrálního úložiště neovlivnilo bezpečné nakládání s požitým palivem a vysoce aktivním odpadem, sdělila mise mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) 26. října během své prohlídky.

jaderná energie - MAAE varuje před problémy strategie španělského ukládání radioaktivního odpadu - Zprávy (Trillo 460 CSN) 1
Španělská jaderná elektrárna Trillo (Zdroj: CSN)

Mise sdělila, že Španělsko ukázalo „silný závazek“ k jaderné a radiační bezpečnosti, ale mělo by také okamžitě podniknout kroky při plánování nakládání s radioaktivním odpadem.

Vláda, rada pro jadernou bezpečnost (CSN), ministerstvo pro ekologický přechod a španělská správa jaderných odpadů (Enresa) by měli vypracovat předpisy, technické požadavky a plán implementace hlubinného úložiště a zneškodňování radioaktivního odpadu, sdělil tým MAAE.

MAAE poprvé zajistila dvě různá hodnocení v rámci jedné mise, která proběhla minulý týden ve Španělsku. Integrovaná správa a dozor (IRRS) se zabýval španělským dozorným rámcem jaderné a radiační bezpečnosti. IRRS pro radiační odpad a použité jaderné palivo, vyřazování z provozu a sanace poskytla hodnocení programu nakládání s radioaktivním odpadem ve Španělsku.

Mise sdělila, že by vláda měla vylepšit koordinaci všech provozovatelů napříč organizacemi a dozorným úřadem během mimořádných událostí s vlivem na jadernou bezpečnost.

Mise dodala, že by CNS měla uzavřít dohody o vzájemné spolupráci s ostatními kompetentními vnitrostátními orgány správy kontaminovaných lokalit.

Podle MAAE dodává jaderná energetika ve Španělsku přibližně 20 % dodávky elektrického proudu. Ve Španělsku je v komerčním provozu 7 jaderných reaktorů. Další tři reaktory jsou již permanentně odstaveny, na dvou z nich právě probíhá decommissioning.

Velké množství jaderných elektráren disponuje mezistátními sklady pro nízkoaktivní odpad a Španělsko má jedno úložiště pro nízkoaktivní a středně aktivní odpad. Španělsko také plánuje výstavbu centralizovaného ukládacího zařízení pro vysoko aktivní odpad a použité palivo. Licence pro výstavbu však byla dočasně pozastavena.

Mise MAAE sdělila, že Enresa dokončila návrh státního centralizovaného úložiště jako část národní strategie nakládání s použitým palivem.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..