Pokud má Čína splnit své závazky ohledně globálního oteplování (udržet průměrné zvýšení teploty vzhledem k předindustriální době pod 1,5 °C), musí zvýšit kapacitu svých jaderných elektráren na 554 GW elektrických do roku 2050. Popsala to studie publikovaná výzkumným centrem National Development and Reform Commission Energy Research Institute.

jaderná energie - Klimatické cíle vyžadují výrazné zvýšení výkonu čínských jaderných elektráren. - Zprávy (Tianwan 1 4) 1
Čínská jaderná elektrárna Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan) v provincii Ťiang-su (pchin-jin: Jiangsu) (Zdroj: Atomstrojexport)

Pařížská klimatická dohoda, která vešla v platnost v listopadu 2016, má za cíl omezit celosvětové zvyšování teploty pod 2 °C do roku 2050. Součástí dohody je také cíl snížit tempo růstu teploty pod 1,5 °C.

Výzkumníci v ústavu China Energy Research Institute analyzovali kapacitu jaderných zařízení, potřebnou pro realizaci cíle globálního oteplování do roku 2050. Spolu s tím také analyzovali proveditelnost tohoto kroku, potřebná opatření a potíže s ním spojené. Některé výsledky byly publikovány již na začátku tohoto roku.

Studie shrnula, že kapacita čínských jaderných elektráren se bude muset zvýšit z 26 GW elektrických v roce 2015 na 554 GW elektrických v roce 2050. Zastoupení jaderných elektráren v čínském energetickém mixu by tak mělo být zvýšeno z 3 % na 28 % během tohoto časového období.

Studie poznamenala, že do konce srpna 2017 bylo v Číně v provozu 37 jaderných reaktorů. Jejich celkový výkon byl 35820 MW elektrických. Kromě toho je nyní v Číně ve výstavbě dalších 19 reaktorů s celkovým výkonem 22140 MW elektrických.

Dalších 290 reaktorů bude třeba postavit, aby bylo přidáno dalších 361,3 GW elektrických ke stávající produkci elektřiny.

„Pouze v případě, že budou další postavené reaktory velkého výkonu, podobné CAP1400, a jaderné elektrárny budou provozovány alespoň 312 dní v roce, bude možné splnit cíl globálního oteplování.“

Aby bylo možné dosáhnout takového růstu výkonu jaderných zařízení, musí být ročně postaveno 10 nových jaderných reaktorů až do roku 2046. Tři hlavní čínské společnosti dodávající vybavení jaderných elektráren jsou schopny dodat 10 až 12 jaderných reaktorů ročně, poznamenala studie. Z toho vyplývá, že se bude muset kapacita pro výstavbu jaderných elektráren v Číně zdvojnásobit (pro uspokojení zahraniční poptávky). Aby bylo možné provozovat nové jaderné elektrárny, bude se muset počet pracovníků, obsluhujících nové bloky téměř zdesetinásobit.

Co se týká nákladů na výstavbu jaderných elektráren až do výkonu 433,3 GW elektrických, informuje studie, že celkové náklady na výstavbu 1 kW elektrických budou přibližně 2867 amerických dolarů (přibližně 65000 Kč). Celková investice do nových jaderných reaktorů bude tedy 1,3 bilionů dolarů (přibližně 29,5 bilionů Kč). Vzhledem k investicím do nových jaderných reaktorů v posledních letech se zdá, že výstavba nových jaderných elektráren do roku 2050 bude „proveditelná.“

„Pokud budou jaderné elektrárny zajištovat 21 % výroby elektrické energie v Číně do roku 2050, budou společně s obnovitelnými zdroji zajišťovat až 80 % elektřiny v Číně,“ shrnuje zpráva. „V celkovém kontextu je nutné, aby instalovaný jaderný výkon dosáhl asi 415 GW elektrických, což by mělo být relativně snadné z hlediska výběru lokality, přírodních zdrojů, financí, nebo expertního personálu.“

Zpráva dodává, že: „Každý takový masivní rozvoj také potřebuje souhlas veřejnosti, která skutečně ovlivňuje vývoj čínské jaderné energetiky. Veřejné mínění bude mít mnohem větší vliv na budoucí výstavbu. Kvůli tomu bude potřeba významně posílit veřejné povědomí, mínění a přijetí jaderné energetiky. Souhlas veřejného mínění bude muset být zajištěn napříč celou zemí.“

Energy Research Institute (ERI) národní komise pro vývoj a reformy byla založen v roce 1980. Jedná se o národní výzkumnou organizaci, provádějící komplexní vývoj a studie čínských energetických problémů. Rozsah výzkumů centra ERI zajišťuje výrobu elektřiny, její distribuci i spotřebu. Hlavní práce jsou zaměřeny na vědu a studie energetické ekonomiky, její efektivnost, vlivy na životní prostředí a obnovitelné zdroje energie.

Velké zvýšení využívání jaderné energetiky může pomoci splnit celosvětové klimatické cíle a udržet globální oteplování na hodnotě 1,5 °C, sdělila zpráva z OSN na začátku října 2018. Speciální zpráva z mezivládní panelové diskuse (IPCC) s názvem „Světové oteplení o 1,5 °C“ byla vydána vládou během rozhovorů o změně klimatu, které se konaly v Paříži v roce 2015. V prosinci tohoto roku budou zprávy aktualizovány na summitu COP24 v polském městě Katowice.

Jaderný průmysl nastavil cíle programu Harmony. Ty jsou zaměřeny na zajištění 25% podílu jaderné energetiky v celosvětovém energetickém mixu do roku 2050. To bude vyžadovat, aby se celková výroba z jaderných elektráren zvýšila ze stávající hodnoty. K dosažení tohoto cíle bude třeba postavit asi 1000 GW elektrických v nových jaderných zdrojích.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..