Organizace kanadských jaderných firem (OCNI) a rumunské jaderné fórum (Romatom) podepsali memorandum o porozumění (MoU) obnovující jejich spolupráci na poli jaderné energetiky.

jaderná energie - Kanadské a rumunské společnosti rozšiřují spolupráci - Zprávy (OCNI Romatom MoU October 2018 OCNI) 1
Podepisování memoranda o porozumění. Osoby zleva: Viceprezident Romatomu, Lucian Rusu, dále administrativní ředitelka Romatomu, Mihaela Stipol, ředitelka OCNI Mariana Oeyangen, a nakonec Kevin Hamilton, velvyslanec kanadské vlády v Rumunsku (zdroj: OCNI)

MoU bylo podepsáno 30. října v Bukurešti ředitelkou operací OCNI, Marianou Oeyangen a administrativní ředitelkou, Mihaelou Stipol.

Dohoda zdůrazňuje několik cest, jakými spolu mohou obě společnosti spolupracovat při rozpoznávání možností jaderných dodavatelů v Rumunsku a Kanadě. Rovněž povzbudí a zjednoduší spolupráci napříč kanadskými a rumunskými institucemi a univerzitami, zaměřujícími se na oblast jaderného výzkumu, vývoje a vzdělávání.

Memorandum o porozumění bylo podepsáno na konci prvního dne společné návštěvy kanadsko-rumunských jaderných společností. Setkání bylo organizováno Romatomem a kanadskou ambasádou. Obchodní delegace, vedená staršími úředníky OCNI pozvala 15 vedoucích úředníků hlavních dodavatelských společností na společné jednání s Rumunskými fabrikami a úředníky ministerstva energetiky. Delegace se také vydala na exkurzi do jaderné elektrárny Černá Voda, kde projednali probíhající projekty s personálem jaderné elektrárny.

OCNI, založená roku 1979, je sdružení více jak dvou set kanadských dodavatelů jaderných zařízení v Kanadě i v zahraničí. Členské společnosti OCNI dohromady zaměstnávají více jak 12000 zaměstnanců, kteří vyrábějí, nebo opravují komponenty jaderného ostrova. Podporují jak 19 CANDU reaktorů provozovaných v Kanadě, tak také CANDU a některé lehkovodní jaderné reaktory v zahraničí.

Romatom čítá více jak 35 členských společností, které pracují v oblasti výroby vybavení, výstavby, inženýrského projektování a jiném servisu, podporujícím jaderné elektrárny v Rumunsku.

Prezident OCNI, Ron Oberth sdělil: „OCNI oslaví podepsání tohoto memoranda o porozumění a těší se na pokračující spolupráci s rumunskými komunitami dodávajícími jaderné vybavení, které podporují prodlužování životnosti prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Černá Voda. Díky tomu je navíc také posílen vývoj budoucích jaderných projektů v Rumunsku, které povedou k zabezpečení dostatečné dodávky elektrického proudu v tomto regionu. Ty budou vyžadovat značné množství nových pracovníků a další rozvoj technologického vývoje v Rumunsku.“

„Rumunsko a Kanada jsou dlouhodobí partneři v oblasti jaderné energetiky. Společně spolupracují od vývoje prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Černá Voda. Elektrárna patří k nejvyužívanější provozované elektrárně na zemi z hlediska jejího koeficientu využití,“ sdělil výkonný ředitel Romatomu, Gheorghe Lucaciu. „Jsme přesvědčeni, že budoucí spolupráce našich zemí povede mnoho budoucích úspěšných projektů.“

První dva bloky jaderné elektrárny Černá Voda jsou CANDU6 reaktory s výkonem 650 MW elektrických. Do komerčního provozu přešly v červnu 1996 a srpnu 2007. Dodávají 20 % rumunské spotřeby elektřiny. V jaderné elektrárně Černá Voda jsou navíc plánovány další dva jaderné reaktory.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..