Ruská společnost zaměřující se na jaderný palivový cyklus, Tenex a korejský výzkumný institut (KAERI) souhlasili se vzájemnou spoluprací při výzkumu a vývoji vyřazování jaderných elektráren z provozu a technologií nakládání s radioaktivními materiály.

Dohoda byla podepsána během Korejsko-Ruského fóra zaměřeného na budoucí jadernou spolupráci. Fórum se konalo 6. listopadu v Moskvě.
Tenex je dceřinou společností ruské státní jaderné korporace pro atomovou energii Rosatom. Ta je také zodpovědná za mezinárodní spolupráci v oblasti vývozu jaderných technologií, technologií rozebírání elektráren a nakládání s radioaktivním odpadem.
Na základě této dohody budou provádět KAERI a Tenex společný výzkum vyřazování jaderných zařízení a dekontaminace. V rámci projektu si obě společnosti vymění technologie nakládání s radioaktivními odpady.
Prezident společnosti KAERI, Ha Jae-joo, sdělil, že dohoda byla „začínajícím bodem řešení problémů spojených s dnešním výzkumem jaderné bezpečnosti v obou zemích“.
První blok jaderné elektrárny Kori byl permanentně odstaven v červnu 2017. Jedná se o první odstavený reaktor v Jižní Koreji. V září minulého roku KAERI podepsalo kontrakt s několika domácími společnostmi ohledně vývoje technologií vyřazování bloku z provozu. Ve stejné době uvedla KAERI, že již zajistila 27 z 38 technologií identifikovaných pro kompletní vyřazování z provozu prvního bloku jaderné elektrárny Kori. Také dodala, že v laboratorní fázi je i zbylých 11 technologií cílených na získání potřebných znalostí do roku 2021.
Šest civilních reaktorů je nyní vyřazováno v Rusku.
Zdroj: WNN