Belgická společnost Sarens představila největší jeřáb na světě – SGC 250 – který bude využit k přemisťování všech těžkých nákladů na staveništi jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království. Mezitím si společnost NuScale Power vybrala PaR Systems LLC k návrhu a výrobě jeřábu, který bude klíčovou komponentou staveb malých modulárních reaktorů (SMR).

jaderná energie - Jeřábová technologie pro výstavbu jaderných reaktorů - Zprávy (Sarens SGC 250 crane launch party Sarens) 1
Oslava dokončení jeřábu SGC-250 společnosti Sarens (Zdroj: WNN)

NuScale vybrala společnost PaR Systems z Minnesoty, aby zahájila inženýrské práce na jeřábu pro výstavbu reaktoru (RBC). Tato společnost byla vybrána na základě intenzivního výběrového řízení zahrnující hlavní společnosti vyvíjející jeřáby. RBC je klíčovou komponentou reaktorových budov systémů NuScale Power Modules.

PaR Systems provede inženýrský návrh, stavební práce a následně i přesná měření jeřábového systému RBC. NuScale připravuje jejich první elektrárnu v národních laboratořích Idaho, jejíž provoz se očekává v polovině 20. let.

PaR Systems začnou pracovat v roce 2018 a předpokládá se, že první fáze návrhu bude pokračovat přes celý rok 2019. NuScale také zamýšlí uzavřít smlouvy ohledně zbývajících fází projektu v roce 2019. S výrobou zařízení hodlá začít o něco později, sdělila společnost.

„Když jsme udělali toto důležité rozhodnutí, věděli jsme, že budeme potřebovat oboje, jak zkušeného konstruktéra jeřábových systémů, tak také správného průmyslového vůdce v oblasti dálkového ovládání kritických systémů,“ sdělil hlavní vedoucí projektu reaktorového sytému NuScale, Dale Atkinson.

Největší jeřábový systém pro jadernou elektrárnu Hinkley Point

Speciální událost pořádaná 9. listopadu v Port of Ghent v Belgii označila oficiální dokončení jeřábu SGC-250, největšího jeřábového systému na světě jak ve velikosti, tak v kapacitě. Jeřáb má maximální zatížení 250000 tun, což mu poskytuje zvedat břemena o hmotnosti až 5000 tun. Jedná se tak o nejsilnější jeřáb, sdělila společnost. Díky vlastnostem a flexibilitě plně mobilního kroužkového jeřábu, se může otáčet v libovolném úhlu (až 360 °), přičemž má jeřáb velmi nízký tlak na zem (méně jak 25 tun na čtvereční metr).

Hlavní výložník může být prodloužen ze 118 metrů až na 160 metrů a rameno lze prodloužit až na 100 metrů. Jeřáb je pak vysoký až 250 metrů s poloměrem 275 metrů. „Tato flexibilita garantuje, že jakákoliv kombinace klientů bude uspokojena. Všechny typy lze postavit na dvojitém kruhu s vnějším průměrem 48,5 metrů,“ uvedla společnost.

Jeřáb bude odeslán na staveniště jaderné elektrárny Hinkley Point C v Somersetu v příštím roce. Zde bude používán 4 roky na staveništi, kde EDF plánuje výstavbu dvou reaktorů EPR. Jeřáb bude zajišťovat všechny těžké překládky. Stejně jako sada kol pro otáčení jeřábu, disponuje jeřáb druhou sadou hydraulicky zatažitelných kol, které umožňují přemisťování jeřábu napříč staveništěm v Hinkley Point. Při výstavbě reaktoru je totiž nutné zvedat těžká břemena na třech různých místech kolem reaktoru, sdělila firma Sarens.

SGC-250 byl inspirován „vzrůstajícím trendem“ modularizace, dodala Sarens.

Naši klienti nyní preferují velké celky vyrobené ve fabrikách. Ty jsou dále převezeny na staveniště a pomocí velkých jeřábů přeloženy na své finální místo. Jelikož jsou moduly velmi těžké, vyžadují velikou kapacitu jeřábů k jejich transportu.

Použití SGC-250 není limitováno na jaderný sektor. Sarens předpokládá jeho využívání také při jiných projektech.

„Hinkley Point C je pouze prvním z mnoha nových jaderných elektráren, které budou stavěné ve Spojeném království i zahraničí v následujících letech. Předpokládáme, že SGC-250 bude životně důležitý pro všechny tyto projekty,“ dodala společnost.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..