Americké ministerstvo energetiky (DOE) usiluje o veřejnou připomínku návrhu environmentálního hodnocení návrhu fabrikace jaderného paliva národních laboratořích Idaho (INL) při podpoře úsilí Spojených států vyvinout a nasadit nové reaktorové technologie.

jaderná energie - Idaho navrhlo fabrikační závod pro palivo HALEU - Zprávy (EBR II INL) 1
Jaderný reaktor EBR-II, provozovaný od roku 1964 (Zdroj: INL)

Speciální nízko obohacené palivo HALEU by mělo být fabrikováno ochuzováním uranu z nyní rozebíraného experimentálního množivého reaktoru EBR-II, který byl v provozu mezi léty 1964 a 1994.

Použité vysoko obohacené uranové palivo z EBR-II reaktoru je nyní rafinováno a je mu snižováno obohacení v národních laboratořích Idaho, komplexu Materials and Fuels (MFC). Pro úpravu paliva je používána elektro rafinace. Takto rafinované palivo má obohacení mezi 5 a 20 % uranu 235 a je nyní ukládáno v národních laboratoří Idaho.

Nízko obohacené uranové palivo (LEU), používané v dnešních jaderných elektrárnách obsahuje méně jak 5 % uranu 235, ale mnoho návrhů pokročilých reaktorů bude vyžadovat palivo podobné konceptu HALEU. Prozatím ve Spojených státech neexistují komerční fabrikační závody na tento druh paliva.

DOE navrhuje rozšiřovat výrobní kapacitu v MCF, laboratoří Idaho a inženýrského centra, aby byli schopni konvertovat 10 tun kovového HALEU paliva pro výzkumné účely. Palivo by mohlo být použito k podpoře budoucího výzkumu, vývoji a demonstraci u soukromých vývojářů a vládních agentur se zahrnutím vývojářů pokročilých jaderných reaktorů. Většina paliva by měla být vyrobena přepracováním paliva z reaktoru EBR-II. Malá část bude vyrobena ze zásob laboratoří Idaho.

„Existuje několik amerických společností, zabývajících se návrhem pokročilých jaderných reaktorů. Ty mohou být zaváženy palivem s vyšším obohacením uranu 235 a potřebují zdroje, aby mohly provádět výzkum a vývoj, potřebný pro komercializaci nových technologií,“ sdělil John Herczeg, náměstek sekretáře jaderných technologií, výzkumu a vývoje amerického ministerstva energetiky. „Měli bychom být schopni uspokojit poptávku po tomto palivu. Ta by podpořila výzkum, vývoj a sladění s misí, zaměřenou na nasazení pokročilé jaderné energetiky, vypsané kanceláří jaderné energetiky, jako zdroje poskytující dostatečné množství energie pro uspokojení národních a environmentálních potřeb.“

Na začátku tohoto roku americký senát schválil návrh pilotního programu v hodnotě 15 milionů amerických dolarů (340 milionů Kč). Ten má za cíl demonstrovat ochuzovací proces použitého vysoce obohaceného paliva z amerických námořních reaktorů a vytvořit z něj palivo typu HALEU.

EBR-II byl demonstrační reaktor s výkonem 62,5 MW tepelných, který standardně dodával 19 MW elektrických. Byl použitý k demonstraci sodíkem chlazeného množivého reaktoru jako jaderné elektrárny s přepracovacím závodem poblíž reaktoru. Kromě toho reaktor poskytoval teplo a během svého provozu dodal asi 2 TWh elektřiny do národní laboratoře Idaho. Také byl použit k testování materiálů a paliv pro velké komerční jaderné elektrárny. Stal se základnou amerických rychlých jaderných reaktorů, dokazujících, že koncepce recyklace jaderného paliva a pasivní bezpečnosti je proveditelná. Několik podobných návrhů malých modulárních reaktorů je nyní ve vývoji. Ty zahrnují například Advanced Reactor Concept ARC-100, což je integrální rychlý reaktor, nebo reaktor PRISM, sodíkem chlazený rychlý reaktor společnosti GE-Hitachi.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..