Jaderný dozor dokončil další fázi před licenčního hodnocení návrhu reaktoru HPR1000. Během kontroly nebyly zjištěny žádné zásadní bezpečnostní problémy, ani problémy s ochranou přírodního prostředí, které by mohly zabránit jeho schválení. Návrh nyní postupuje do třetí fáze generického hodnocení konstrukce (GDA).

jaderná energie - Hodnocení technologie Hualong v UK se posouvá do další fáze - Zprávy (UK HPR1000 ONR) 1
Vizualizace jaderné elektrárny s reaktorem Hualong One (HPR1000), upravená pro výstavbu ve Spojeném království (zdroj: WNN)

Společný dozorný orgán Spojeného království (Úřad pro jaderný dozor (ONR) a Agentura pro životní prostředí) sdělili ve společném prohlášení z 15. listopadu, že počáteční kontrola byla provedena jako součást jejich obecného hodnocení návrhu čínského reaktoru generace III, jinak známého jako Hualong One.

Společnost ONR se zabývala bezpečností a zabezpečením návrhu, zatímco agentura pro životní prostředí hodnotila přijatelnost projektu z hlediska vlivu na životní prostředí. Hodnocení bylo druhou částí procesu GDA.

Proces GDA má několik kroků technického posouzení, přičemž každý další krok je podrobnější, než předchozí. Druhý krok je prvním, ve kterém jaderný dozor posuzuje přijatelnost návrhu z hlediska jaderné bezpečnosti a vlivu na životní prostředí.

Společnost China General Nuclear Power Corporation (CGN) a EDF Energy sepsali prostřednictvím jejich společné firmy General Nuclear System (GNS) požadavek o proces GDA místnímu dozornému orgánu. Původně měl proces začít v říjnu 2016, ale nakonec začal až v lednu 2017. První krok byl dokončen v listopadu minulého roku.

GNS prohlásila, že proces hodnocení návrhu HPR1000 ve Spojeném království přešel do další fáze díky usilovné práci Spojeného království, Číny a Francie. Během jejich rozhovorů měla veřejnost Spojeného království možnost vyjádřit se k návrhu jaderné elektrárny a informacím, které byly poskytnuty během druhé fáze hodnocení. Ve třetí fázi hodnocení bude návrh hodnocen pečlivěji a opět se bude moci veřejnost vyjádřit k jednotlivým krokům hodnocení.

„Jedná se o důležitý krok procesu GDA, který zahrnuje tisíce hodin inženýrské práce. Prováděné hodnocení ve Spojeném království skvěle demonstruje efektivitu společné práce společností SGN a EDF,“ sdělil Zhu Minhong, manažer společnosti GNS. „Rád bych povzbudil veřejnost, aby nadále spolupracovala s prováděným procesem a poskytovala zpětnou vazbu v rámci jeho dalšího kroku.“

CGN je většinovým akcionářem společnosti Bradwell Power Generation Company, kterou vlastní také společnost EDF. Společně plánují výstavbu jednoho reaktoru HPR1000 jako součást jaderné elektrárny Bradwell B v Essexu, jihovýchodní Anglii.

CGN také sdělila, že navrhovaný projekt v Bradwell je nyní v rané fázi prvotního plánování, která zabere léta usilovné práce a rozhovorů s veřejností. Až poté bude možno na základě podrobných návrhů možné vypracovat žádost o stavební povolení.

Jaderný dozor Spojeného království sdělil společnosti GNS, že musí tvrdě pracovat, aby zajistili splnění všech kritérií dozorného orgánu Spojeného království.

Dále dodali, že GNS má silné odhodlání poučit se s počátečních kroků procesu GDA a zlepšit tak svou práci při přechodu do třetí fáze hodnocení.

„Stále je zde značné množství práce, kterou bude muset GNS provést. Práce budou vyžadovat značné množství zdrojů napříč různými oblastmi společnosti GNS,“ sdělil dozorný orgán ve svém prohlášení.

Dozor také dodal, že spolupráce mezi EDF a CGN během druhého kroku procesu GDA byla konstruktivní, ale úloha GNS a jejich činnosti byly „náročné“. „Struktura organizace je složitá. Dvě velké společnosti s odlišnými dozornými úřady spolupracují na novém technicky náročném projektu.“ Podle plánů by mělo být hodnocení dokončené do roku 2021.

Proces GDA je dobrovolný pro dodavatele reaktorových systémů. Jedná se spíše o politiku, než zákon. Vláda i přesto však tento proces předpokládá pro všechny nově budované jaderné technologie ve Spojeném království.

CGN zajišťuje výstavbu dvou demonstračních reaktorů HPR1000 v rámci jaderné elektrárny Fu-čching (pynyin: Fuqing), stavěné v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian), asi 45 km od vietnamských hranic. Jedná se o referenční jadernou elektrárnu pro projekt britské elektrárny Bradwell. První beton třetího bloku elektrárny Fu-čching, vlastněné z 39 % investiční skupinou Guangxi a z 61 % CGN, byl vylit v prosinci 2015. Lití betonu čtvrtého bloku má začít v roce 2020.

Zdroj: WNN, nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..