Evropská skupina jaderných dozorných orgánů (Enserg) schválila první srovnávací zprávu o řízeném stárnutí jaderných elektráren a výzkumných zařízení.

jaderná energie - Enserg schválila první kontrolní zprávy řízeného stárnutí - Zprávy (logo) 1
Oficiální logo skupiny Enserg (Zdroj: ensreg.eu)

Kontrolní zpráva shrnuje, že v evropských přístupech k řízení stárnutí elektráren nejsou „závažné nedostatky“. Ačkoliv byly zjištěny oblasti, kde další práce může významně pomoci řízení stárnutí.

Dalším závěrem z práce je fakt, že programy řízeného stárnutí výzkumných reaktorů prozatím nejsou kontrolovány, ani zavedeny tak komplexně jako v případě komerčních jaderných elektráren. Tato skutečnost může být odůvodněna různorodostí výzkumných reaktorů a jejich potenciálně nižšími riziky v porovnání s komerčními reaktory. Je však potřeba, aby dozorné orgány a licenční správa tyto zprávy požadovali.

Zpráva a zkoumání se dotýká 16 členských států Evropské unie a 3 států, které nejsou jejími členy, a sice Norska, Švýcarska a Ukrajiny. Ti kromě komerčních jaderných reaktorů využívají také výzkumné reaktory.

Proces přezkoumání bude pokračovat v národním akčním plánu, vypracovaným do září 2019. V něm budou shrnuty závěry ze studie, sdělila skupina Enserg.

Toto přezkoumání bylo první ze série vzájemných hodnocení jaderné bezpečnosti v Evropě, které se bude konat každých 6 let v souladu s revidovanou směrnicí EU o jaderné bezpečnosti.

Enserg sdělila, že byla do značné míry inspirována stress testy zajištěnými po březnu 2011, kdy se stala nehoda japonské jaderné elektrárny Fukušima.

Proces hodnocení byl vyvinut společností Enserg, nezávislou expertní skupinou, složenou ze členů zemí Evropské unie. Veřejné zasedání proběhne 22. listopadu v Bruselu, na kterém předloží výsledky zkoumání.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..