Japonská Atomic Power Company (JAPC) obdržel povolení a prodlouženou provozní licenci na druhém bloku jaderné elektrárny Tokai. Licence umožní provoz bloku až do jeho 60 let.

jaderná energie - Druhý blok jaderné elektrárny Tokai je připravený pro prodloužené provozování - Zprávy (Tokai 2 JAPC Japan NRA 2018) 1
Druhý blok jaderné elektrárny Tokai (Zdroj: WNN)

Podle japonských revidovaných plánů mají reaktory normální životnost 40 let. Ačkoliv, mohou získat povolení k dalšímu provozu. To je limitováno 20 lety a jeho konkrétní trvání bude stanoveno v závislosti na výsledku náročných bezpečnostních zkoušek.

JAPC požádal jaderný dozor Nuclear Regulatory Authority (NRA) 24. listopadu 2017 o prodloužení provozu tohoto 1060 MW elektrického varného reaktoru o 20 let. Tento reaktor byl v komerčním provozu od roku 1978.

7. listopadu 2018 oznámila společnost, že NRA schválil prodloužení provozu elektrárny. Licence pro druhý blok elektrárny Tokai skončí 28. listopadu.

Dodnes bylo schváleno prodloužení provozu tří tlakovodních reaktorů podle revidovaných předpisů. Mezi nimi byly první a druhý blok elektrárny Takahama a třetí blok elektrárny Mihama. Všechny tyto bloky vlastní elektrárenská společnost Kansai Electric Power Company.

JAPC požádal NRA o znovu spuštění druhého bloku elektrárny Tokai, umístěné v japonské prefektuře Ibaraki, v květnu 2014. Jaderný blok se automaticky odstavil poté, co bylo během zemětřesení 11. března 2011 přetrhané vedení. Jeden ze tří diesel generátorů druhého bloku elektrárny Tokai byl zničen zaplavením 5,4 metru vysokou vlnou tsunami. Jaderná elektrárna byla i přes tuto nehodu stabilní a blok byl bezpečně dochlazený. Od té doby je reaktorový blok odstavený.

NRA povolil znovu spuštění druhého bloku 26. září tohoto roku, poté, co zhodnotil bezpečnostní opatření předložená společností JAPC. Stavební práce zahrnovaly 1,7 km dlouhou stěnu, bránící elektrárnu před tsunami vysokou 17,1 metrů. Dokončení stavebních prací je naplánováno na březen 2021. Společnost očekává náklady na zvýšení bezpečnosti elektrárny ve výši 1,6 miliardy dolarů (36,6 miliardy Kč).

Poté, co budou dokončeny veškeré bezpečnostní práce na tomto bloku, bude JAPC potřebovat povolení místních obcí ke znovu spuštění jaderného bloku.

Druhý blok elektrárny Tokai je 15. jaderný reaktor, který získal povolení od NRA ke znovu spuštění. Je prvním takovým blokem, který v roce 2011 postihla vlna tsunami. Také se jedná o třetí varný reaktor (stejný, jako byl v jaderné elektrárně Fukušima), který získal povolení ke znovu spuštění. Následoval tak bloky Kashiwazaki-Kariwa 6 a 7.

JAPC již od prosince 2001 pracuje na vyřazování prvního bloku elektrárny Tokai. Plynem chlazený reaktor o výkonu 166 MW elektrických byl provozovaný od roku 1966 do 1998. Jednalo se o první japonský komerčně používaný jaderný reaktor.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..