Čínská národní jaderná korporace (CNNC) se snaží zvýšit investice do zahraniční těžby uranu, aby zajistila dodávku paliva pro předpokládaný růst domácí jaderné energetiky, sdělila agentura Reuters.

jaderná energie - Čína zvyšuje investice do zahraniční těžby uranu, aby uspokojila svojí poptávku - Zprávy (yellowcake) 1
Tzv. žlutý koláč, jeden z oxidů uranu, představuje významný mezistupeň ve výrobě jaderného paliva a také hlavní obchodní artikl. (Zdroj: Kernenergie.ch)

Ni Tao, zástupce ředitele společnosti China National Uranium Corporation, dceřiné společnosti CNNC, sdělil na konferenci v Melbourne, že jeho společnost usiluje o „vedoucí pozici mezi společnostmi nabízející uran“.

Jsme otevřeni nabídnout minoritní vlastnictví, nebo koupit celou společnost, sdělila CNNC agentuře Reuters.

Podle pana Tao se očekává v Číně rostoucí poptávka po uranu. Ta by v roce 2020 měla dosáhnout 10800 tun, zatímco v roce 2025 by poptávka měla podle odhadů činit asi 88000 až 100000 tun uranu.

V říjnu 2018 Shanghaiská výzkumná společnost Nicobar sdělila NucNetu, že Čína, jediná země, produkující uran ve východní Asii, zaznamenala malý, ale neustálý růst v produkci uranu. Z 1450 t uranu v roce 2012 na 1500 t uranu v roce 2013, respektive 1550 tun v roce 2014, přitom se uran vyrábí v 6 centrech.

Ačkoliv podle výroční zprávy OECD Nuclear Energy Agency (NEA), je roční poptávka po uranu přibližně 5300 tun. Pokud se celková jaderná kapacita zvýší o 40 až 58 GW elektrických do konce roku 2020, požadavky na uran se zvýší přibližně na 12000 tun uranu.

Předpokládá se, že poptávka po uranu bude růst v nejbližších desetiletích vlivem zvýšené výstavby jaderných elektráren v Číně. Ta na tuto skutečnost chce reagovat urychlením těžby uranu na vlastním území.

„Dodávka uranu bude zajištěna kombinací domácí produkce společně se zahraničními zdroji. Mezinárodní obchod tak poskytne stabilní dodávku jaderného paliva,“ sdělila agentura NEA.

Čína kupovala 70 % své spotřeby uranu z Kazachstánu, zbylou část dodávaly jiné země, například Austrálie, Kanada, Namibie a Uzbekistán.

Zdroj: Reuters, nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..