První blok jaderné elektrárny Loviisa se opět vrátil do komerčního provozu po každoroční odstávce. Ta letos trvala neuvěřitelných 26 dní.

jaderná energie - Bloky finské jaderné elektrárny Loviisa jsou opět v provozu - Zprávy (Loviisa.jpeg) 1
Jaderná elektrárna Loviisa (Zdroj: nucnet.org)

Naproti tomu trvala odstávka druhého bloku přibližně 47 dní od 21. září 2018. Ten se nyní také vrátil do komerčního provozu, sdělil provozovatel elektrárny, Fortum.

Fortum také dodal, že nadměrné kontroly ovlivnily také některé vnější pracovníky zapojené do odstávky. Kvůli tomu musel být pozměněn i harmonogram prací na prvním bloku, a tak se prodloužila i jeho odstávka. Navíc se v době odstávky pohybovalo kromě standardních 500 pracovníků dalších 1000 externích expertů. Veškerá práce na druhém bloku elektrárny proběhla včas.

Fortum informoval, že se jednalo o „nejnáročnější“ odstávku v historii jaderné elektrárny Loviisa jak z hlediska pracovní zátěže, tak také složitosti celé úpravy.

Druhý blok prošel rozsáhlou odstávkou, zahrnující její vylepšení, údržbu a periodickou kontrolu všech hlavních systémů. Periodická kontrola se na této elektrárně provádí každých 8 let. Na prvním bloku došlo pouze ke kratší odstávce, během které bylo vyměněno jaderné palivo.

Několik bezpečnostních vylepšení bylo implementováno na obou blocích. Ty zahrnovaly například zdokonalení systémů důležitých z hlediska jaderné bezpečnosti, údržbu hlavních elektrogenerátorů a výměnu jejich statorů.

Společnosti Fortum a Rolls-Royce podepsali v květnu 2014 dohodu ohledně modernizace nejdůležitějších automatických systémů na obou blocích jaderné elektrárny Loviisa. Práce společnosti Rolls-Royce zahrnovala návrh, licencování, instalaci a uvedení do provozu nových bezpečnostních systémů.

Oba bloky finské jaderné elektrárny Loviisa jsou tlakovodní reaktory o výkonu 502 MW. Jedná se o zdokonalené ruské modely reaktorů VVER. Komerční používání prvního bloku začalo v roce 1977 a druhého v roce 1981.

V roce 2017 činil faktor využití jaderné elektrárny 92,9 % a stavil tak elektrárnu mezi nejlepší na světě. Vyrobila více jak 8,16 TWh elektřiny, což bylo v roce 2017 asi 10 % celkové finské výroby.

Provozovatel jaderné elektrárny do ni v roce 2017 investoval asi 90 milionů euro (2,3 miliardy Kč).

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..