Sobota, 5 prosince
Shadow

Belgický dozor povolil práce na opravách potrubí prvního bloku jaderné elektrárny Doel

Belgický jaderný dozor povolil práce na výměně části potrubí záložního chladicího systému. Kvůli netěsnosti byl první blok jaderné elektrárny Doel v Dubnu neplánovaně odstaven.

Jaderná elektrárna Doel (Zdroj: nucnet.org)

Federální agentura jaderného dozoru (Fanc) uvedla, že povolila práce na výměně potrubí. Schvalovací proces probíhal ve spolupráci agentury Fanc a její dceřiné společnosti Bel V. Od 2. listopadu se na bloku vyměňuje potrubí.

Opravárenské práce navazují na únik záložní chladicí vody, který provozovatel, Engie-Electrabel, zjistil v dubnu tohoto roku. Reaktor je od té doby odstavený.

Kontroly podobných potrubí na druhém bloku elektrárny Doel, který byl také odstaven, již začaly, sdělila agentura Fanc.

V září agentura dodala, že provozovatel Engie-Electrabel odstranil část potrubí z prvního bloku. Na vzorcích byla provedena laboratorní materiálová analýza.

První i druhý blok elektrárny Doel jsou tlakovodní reaktory s výkonem 433 MW elektrických. Druhé dva reaktory jsou jiného návrhu, takže nebyly tímto problémem postiženy.

V květnu 2018 sdělil provozovatel elektrárny, že únik byl „několik litrů za minutu“. Jednalo se však o opravy ve špatně přístupných místech, a tak provozovatel ohlásil, že elektrárna bude pravděpodobně odstavena až do 1. října 2018.

Agentura Fanc dodala, že nehoda byla klasifikována stupněm 0 na mezinárodní stupnici jaderných událostí (INES). Stupnice INES má celkem 7+1 stupňů. Nultý stupeň je pod samotnou stupnicí a znamená, že událost neměla bezpečnostní význam.

Belgická energetika nyní zažívá těžké časy, kdy musí dovážet velké množství elektřiny. Možná i proto povolil belgický státní jaderný dozor spuštění prvního bloku jaderné elektrárny Tihange. Srdcem tohoto bloku je tlakovodní reaktor o výkonu 962 MW elektrických. Jeho komerční provoz začal v roce 1975. Blok je odstavený od poslední výměny paliva, která proběhla 13. října.

Jaderná elektrárna Tihange (zdroj: nucnet.org)

Provozovatel elektrárny Electrabel, dceřiná společnost francouzské elektrárenské společnosti Engie plánuje provozovat tento blok až do roku 2025 a odstavovat tak bloky Doel-1, Doel-2 a Tihange-1 až po 50 letech provozu.

Sedm belgických jaderných reaktorů zásobí přibližně polovinu země elektřinou. Tři jaderné bloky jsou v jaderné elektrárně Tihange poblíž Lutychu a zbylé čtyři bloky jsou umístěné v jaderné elektrárně Doel, umístěné u Antwerp. Bohužel je nyní šest z těchto 7 bloků odstaveno kvůli údržbě. Tato událost vedla Belgii k obavám, zda zvládnou tuto zimu, kdy poklesnou teploty a spotřeba elektřiny vzroste, bez blackoutu.

Belgie otiskla zprávy, které citovaly zástupce generálního ředitele společnosti Engie, Pierra Mongina. Ten sdělil, že první a druhý blok jaderné elektrárny Doel budou znovu spuštěny v prosinci.

Dále dodal, že spuštění čtvrtého bloku elektrárny Doel je naplánováno do 15. prosince, zatímco druhý a třetí blok elektrárny Tihange nebudou spuštěny až do května 2019.

Pro vyřešení degradace betonu na druhém a třetím bloku jaderné elektrárny Tihange a čtvrtém bloku Doel, se společnost rozhodla vybudovat dodatečné betonové konstrukce. Tato údržba bude každý blok stát přibližně 40 milionů euro (více jak 1 miliarda Kč).

Belgie začne se svým programem vyřazování v roce 2022, přitom ale musí být všechny bloky odstaveny do roku 2025.

Stav sedmi belgických reaktorů je následující:

  • Tihange-1 je odstavený kvůli údržbě a výměně paliva. Tento blok má povolení ke znovuspuštění.
  • Tihange-2, Tihange-3 a Doel-4 jsou odstavené kvůli problémům s degradací betonu.
  • Doel-1 a Doel-2 jsou odstavené kvůli problémům s únikem chladiva ze záložního systému dochlazování.
  • Pouze jediný blok Doel-3 je nyní v provozu.

Zdroj: nucnet.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..