Belgický jaderný dozor povolil práce na výměně části potrubí záložního chladicího systému. Kvůli netěsnosti byl první blok jaderné elektrárny Doel v Dubnu neplánovaně odstaven.

jaderná energie - Belgický dozor povolil práce na opravách potrubí prvního bloku jaderné elektrárny Doel - Zprávy (Doel.jpg) 1
Jaderná elektrárna Doel (Zdroj: nucnet.org)

Federální agentura jaderného dozoru (Fanc) uvedla, že povolila práce na výměně potrubí. Schvalovací proces probíhal ve spolupráci agentury Fanc a její dceřiné společnosti Bel V. Od 2. listopadu se na bloku vyměňuje potrubí.

Opravárenské práce navazují na únik záložní chladicí vody, který provozovatel, Engie-Electrabel, zjistil v dubnu tohoto roku. Reaktor je od té doby odstavený.

Kontroly podobných potrubí na druhém bloku elektrárny Doel, který byl také odstaven, již začaly, sdělila agentura Fanc.

V září agentura dodala, že provozovatel Engie-Electrabel odstranil část potrubí z prvního bloku. Na vzorcích byla provedena laboratorní materiálová analýza.

První i druhý blok elektrárny Doel jsou tlakovodní reaktory s výkonem 433 MW elektrických. Druhé dva reaktory jsou jiného návrhu, takže nebyly tímto problémem postiženy.

V květnu 2018 sdělil provozovatel elektrárny, že únik byl „několik litrů za minutu“. Jednalo se však o opravy ve špatně přístupných místech, a tak provozovatel ohlásil, že elektrárna bude pravděpodobně odstavena až do 1. října 2018.

Agentura Fanc dodala, že nehoda byla klasifikována stupněm 0 na mezinárodní stupnici jaderných událostí (INES). Stupnice INES má celkem 7+1 stupňů. Nultý stupeň je pod samotnou stupnicí a znamená, že událost neměla bezpečnostní význam.

Belgická energetika nyní zažívá těžké časy, kdy musí dovážet velké množství elektřiny. Možná i proto povolil belgický státní jaderný dozor spuštění prvního bloku jaderné elektrárny Tihange. Srdcem tohoto bloku je tlakovodní reaktor o výkonu 962 MW elektrických. Jeho komerční provoz začal v roce 1975. Blok je odstavený od poslední výměny paliva, která proběhla 13. října.

jaderná energie - Belgický dozor povolil práce na opravách potrubí prvního bloku jaderné elektrárny Doel - Zprávy (Tihange NPP Electrabel.jpg) 2
Jaderná elektrárna Tihange (zdroj: nucnet.org)

Provozovatel elektrárny Electrabel, dceřiná společnost francouzské elektrárenské společnosti Engie plánuje provozovat tento blok až do roku 2025 a odstavovat tak bloky Doel-1, Doel-2 a Tihange-1 až po 50 letech provozu.

Sedm belgických jaderných reaktorů zásobí přibližně polovinu země elektřinou. Tři jaderné bloky jsou v jaderné elektrárně Tihange poblíž Lutychu a zbylé čtyři bloky jsou umístěné v jaderné elektrárně Doel, umístěné u Antwerp. Bohužel je nyní šest z těchto 7 bloků odstaveno kvůli údržbě. Tato událost vedla Belgii k obavám, zda zvládnou tuto zimu, kdy poklesnou teploty a spotřeba elektřiny vzroste, bez blackoutu.

Belgie otiskla zprávy, které citovaly zástupce generálního ředitele společnosti Engie, Pierra Mongina. Ten sdělil, že první a druhý blok jaderné elektrárny Doel budou znovu spuštěny v prosinci.

Dále dodal, že spuštění čtvrtého bloku elektrárny Doel je naplánováno do 15. prosince, zatímco druhý a třetí blok elektrárny Tihange nebudou spuštěny až do května 2019.

Pro vyřešení degradace betonu na druhém a třetím bloku jaderné elektrárny Tihange a čtvrtém bloku Doel, se společnost rozhodla vybudovat dodatečné betonové konstrukce. Tato údržba bude každý blok stát přibližně 40 milionů euro (více jak 1 miliarda Kč).

Belgie začne se svým programem vyřazování v roce 2022, přitom ale musí být všechny bloky odstaveny do roku 2025.

Stav sedmi belgických reaktorů je následující:

  • Tihange-1 je odstavený kvůli údržbě a výměně paliva. Tento blok má povolení ke znovuspuštění.
  • Tihange-2, Tihange-3 a Doel-4 jsou odstavené kvůli problémům s degradací betonu.
  • Doel-1 a Doel-2 jsou odstavené kvůli problémům s únikem chladiva ze záložního systému dochlazování.
  • Pouze jediný blok Doel-3 je nyní v provozu.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..