Státní provozovatel jaderné elektrárny Atucha, Nucleoelectrica (NA-SA) Argentina učinil pokrok v přípravě na dlouhodobé provozování jaderného bloku (LTO). K takovému závěru došla mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) během své mise v elektrárně.

jaderná energie - Argentina učinila pokrok v přípravě na dlouhodobé provozování jaderných elektráren, sdělila MAAE - Zprávy (Atucha I plant NA SA 1) 1
První blok jaderné elektrárny Atucha (Zdroj: NA-SA)

Předběžnou misi Pre-SALTO si objednala Nucleoelectrica. MAAE se zaměřila na dlouhodobý provoz prvního bloku jaderné elektrárny Atucha a zkoumala jeho bezpečnostní stránku.

První blok jaderné elektrárny Atucha je těžkovodní jaderný reaktor s výkonem 340 MW elektrických. V komerčním provozu je tento reaktor od roku 1974. Společně s tímto blokem je zde ještě jeden provozovaný těžkovodní jaderný reaktor o výkonu 750 MW elektrických. Provozovatel Nucleoelectrica připravuje žádost o prodloužení provozní licence prvního bloku, kterou hodlá předat místnímu dozornému orgánu.

11 členný tým, složený ze zástupců Belgie, Kanady, Finska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Velké Británie a dvou expertů z MAAE doporučil, aby Nucleoelectrica vytvořila a zavedla program kvality zařízení a společně s ním uplatňovala jasnou a jednoznačnou metodiku hodnocení LTO. S tím souvisí také lepší organizace práce a zejména včasná realizace potřebných úprav elektrárny pro dlouhodobé provozování. Tým MAAE poznamenal, že se v elektrárně pracuje již na několika problémech spojených s dlouhodobým provozováním a jiné standardy tohoto provozu jsou již implementovány. Celkově tým zhodnotil elektrárnu a zaměstnance jako „otevřené novým návrhům a zlepšením“.

Tým však také našel několik dobrých postupů v elektrárně. Ty budou sdíleny s jadernými zařízeními po celém světě. Zdejší pracovníci například zavedli krátkodobé kontroly a údržby zařízení, které mají zajistit aktuální kondici všech zařízení jaderné elektrárny a včasně upozornit na případné poruchy. Zprávy z těchto kontrol jsou lehce vysledovatelné a dohledatelné. Elektrárna již zavedla integrální analýzu stárnutí (TLAA), díky tomu lze efektivně řídit a sledovat kumulativní únavu v některých oblastech jaderné elektrárny.

Dalším krokem k dlouhodobému provozování jaderného reaktoru bude mise SALTO, která komplexně analyzuje bezpečnost a klíčové prvky bezpečného dlouhodobého provozování. Mise SALTO doplňuje misi OSART, která se zaměřuje na dodržování jaderné bezpečnosti během provozu jaderných elektráren. Mise SALTO může být provedena při libovolném provozu elektrárny, ačkoliv MAAE doporučuje ji provádět v posledních deseti letech původní provozní licence elektrárny. 

V dubnu tohoto roku vydal argentinský dozorný orgán změnu provozní licence prvního bloku elektrárny Atucha. Ta opravňuje provozovatele začít řešit dlouhodobé provozování jaderného bloku. Společnost Autoridad Regulatoria Nuclear uvedla, že během tohoto období budou připraveny všechny podklady a modernizace elektrárny, které povedou k bezpečnému dlouhodobému provozování bloku. Elektrárna také získala novou provozní licenci, která umožňuje prvnímu bloku elektrárny další provoz po dobu 5 let na plném výkonu, nebo až do 29. září 2024.

Podle MAAE již provozní vedení elektrárny obdrželo doporučení od mezinárodní agentury a potvrdilo závazek jej splnit. Zároveň společnost požadovala, aby byla mise SALTO provedena v listopadu 2020. Konečná zpráva z mise Pre-SALTO bude provozovateli elektrárny a místnímu dozornému orgánu dodána v následujících třech měsících.

Zdroj: nucnet.org, WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..