Národní laboratoře Idaho (INL) vybraly reaktorovou technologii PRISM společnosti GE Hitachi Nuclear Energy pro podporu univerzálního testovacího reaktoru ministerstva energetiky (VTR). Projekt zkoumá, jaké jsou potřeby pro založení ozařovací kapacity rychlých reaktorů do roku 2026.

jaderná energie - Americký testovací program založený na reaktoru PRISM - Zprávy (Prism plant GEH) 1
Reaktorový systém PRISM od společnosti GE Hitachi (Zdroj GE Hitachi)

GE Hitachi byla objednána laboratořemi Idaho a bude spolupracovat se společností Bechtel na vývoji pokročilého návrhu VTR reaktorů a stanovení očekávaných nákladů na výstavbu VTR reaktoru založeného na reaktorové technologii PRISM. VTR je potřebný pro vývoj inovativních jaderných paliv, materiálů, instrumentace a detektorů. Tento projekt také pomůže rozhodnout americkému ministerstvu energetiky o tom, zda má být postaven demonstrační sodíkem chlazený testovací reaktor.

Vedoucí pracovníci týmu INL vedli inženýry společnosti GE Hitachi, aby přizpůsobili návrh sodíkem chlazeného reaktoru pro výzkumné, vývojářské a testovací potřeby.

Společnost Bechtel má provádět koncepční návrh nejaderných zařízení kolem testovacího reaktoru. Práce budou zajištěny společným úsilím se společností Battelle Energy Alliance, vedením národních laboratoří a dalšími dodavateli.

VTR reaktor bude zdrojem rychlých neutronů potřebných pro testování pokročilých reaktorových technologií, paliv a podobných součástí. Pouze několik takových provozů je nyní k dispozici ve světě, zatímco v USA není nyní žádný. VTR program byl schválen podle zákona o jaderných inovacích, tento zákon byl podepsán letos v září. INL 4. října oznámila financování 13 univerzitních projektů o celkové výši 3,9 milionů amerických dolarů (89 milionů Kč). Ty mají za cíl vyvinout instrumentaci a nástroje potřebné k monitorování a provádění experimentů na testovacím reaktoru.

Kemal Pasamehmetoglu, výkonný ředitel VTR laboratoří Idaho sdělil, že „agresivní“ plán Spojených států pro zavedení takových výrobních kapacit znamená, že je třeba využít existující a otestovaný koncept sodíkem chlazeného rychlého reaktoru, který by mohl být modifikovaný pro potřeby VTR.

„Mít včasný a dostupný návrh konceptu je rozhodující pro vytvoření přesného odhadu nákladů a časového plánu. Ten bude klíčový pro rozhodnutí amerického ministerstva energetiky ohledně výstavby do roku 2020,“ dodal.

Jay Wileman, prezident a generální ředitel společnosti GE Hitachi, popsal projekt VTR jako „životně důležitý a strategický projekt“ pro pokročilý americký jaderný průmysl. „Vyvinutá technologie se ideálně hodí pro splnění potřeb VTR,“ dodal.

Peggy McCullough, generální manažer pro jaderné, zabezpečovací a provozní činnosti společnosti Bechtel sdělil, že projekt byl „extrémně důležitý“ pro vědeckou společnost, průmysl, dozorný orgán a budoucnost jaderného výzkumu.

„Pokročilé reaktory jsou velkým příslibem, ale jejich komponenty potřebují řádné testování a licence předtím, než bude možné jejich využití v energetických jaderných reaktorech. Přesně to však nabízí testovací reaktor VTR,“ dodal.

Reaktor PRISM, postavený na základě zkušeností s reaktorem EBR-II, je integrálním konceptem sodíkem chlazeného reaktoru s rychlým spektrem neutronů. Jeho předchůdce, reaktor EBR-II, byl v provozu v laboratořích Argonne od roku 1963 do 1994. PRISM je jediný sodíkem chlazený reaktor, který dosud úspěšně dokončil proces předběžného posouzení žádosti o výstavbu. Pro výrobu elektřiny plánuje GE Hitachi výstavbu dvou bloků o výkonu 311 MW elektrických. Tyto bloky jsou plánované pouze každý s jedním parogenerátorem a společně budou pohánět jednu turbínu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..