Národní úřad pro jaderné zabezpečení National Nuclear Security Administration (NNSA), částečně autonomní agentura amerického ministerstva energetiky (DOE), vydala oznámení o zrušení konsorcia vytvořeného pro výstavbu zařízení pro výrobu paliva MOX v Savannah River, Jižní Karolíně. Přibližně 70 % zařízení je již dokončeno. Zařízení bylo stavěno k likvidaci 34 tun zbraňového plutonia. V zařízení bude toto plutonium přeměněno na palivové soubory typu MOX pro komerční jaderné soubory.  

jaderná energie - Zrušení smlouvy s americkým fabrikačním závodem na palivo MOX - Zprávy (MFFF January 2016 Areva) 1
Fabrikační závod na palivo MOX z roku 2016 (Zdroj: Areva)

Rick Perry, sekretář amerického ministerstva energetiky, informoval v květnu o ukončení projektu výstavby.

NNSA sdělila, že 10. října dodala oficiální zprávu o ukončení zakázky dodavatelům a ručitelům projektu výstavby.

„Toto oznámení je pokračováním jednání NNSA v návaznosti na osvědčení, které bylo předloženo „kongresovým výborům pro obranu“ ministrem energetiky v květnu 2018, a částečné pozastavení prací, kterým započal proces ukončení smlouvy.“

„NNSA se zavázala podporovat stávající pracovní sílu a bude podporovat práci se společností MOX Services během přechodného procesu s cílem snížit krátkodobé dopady na pracovníky, okolní komunity a Jižní Karolínu. I nadále bude existovat významná potřeba po talentovaných pracovnících na staveništi Savannah River, kteří by podpořili trvale mise NNSA zaměřené na jaderné zabezpečení.“

18. října učinil americký senátor Tim Scott prohlášení po setkání s prezidentem Donaldem Trumpem, které bylo zaměřeno na problematiku zařízení pro výrobu paliva MOX. Společně s ním se na diskusi podíleli také senátorka Lindsey Graham a guvernér Henry McMaster.

Scott sdělil: „Chtěli jsme podotknout, že udržování zbraňového plutonia ve státě Palmetto je nevhodné. Musíme zajistit využití energie zbraňového plutonia buď v komerčně používaných reaktorech, nebo ji jiným způsobem dostat ze státu.“ Dodal: „Fakt je, že hledáme způsob jak zachovat vůli prezidenta a ne jednoduše povolit ministerstvu energetiky dělat to, co dělali v minulosti, jako například připravit soubor čísel, které prostě nemůžeme splnit.“

Práce na fabrikačním zařízení (MFFF) začaly v roce 2007 a předpokládalo se, že v roce 2016 začne provoz. Ačkoliv fabrikační závod vychází z francouzského závodu Melox, v mnoha ohledech je různý a díky tomu se jeho výstavba zkomplikovala. V roce 2012 ohlásila kancelář US Government Acountability Office, že provoz zařízení nezačne dříve jak v roce 2019, přičemž náklady na výstavbu se zvýšily na 7,7 miliardy dolarů (174 miliard Kč). Původní náklady činily pouze 4,9 miliardy dolarů (110 miliard Kč).

Postupně se projektu snižovalo financování až na nutných 320 milionů dolarů (7,25 miliardy Kč) v roce 2014. Kvůli tomu byla výstavba a s ní související činnosti zpomaleny. NNSA zahájila přezkoumání své strategie likvidace plutonia. Projekt byl zmrazen poté, co byl vyřazen z rozpočtového seznamu pro fiskální rok 2015 ministerstva energetiky. Rozpočtový návrh prezidenta Baracka Obamy pro rok 2017, vydaný v únoru 2017, vyzýval k ukončení projektu výstavby fabrikačního závodu na palivo MOX.

Dozorný orgán US Nuclear Regulatory Commission podepsal 13. listopadu 2014 objednávku prodlužující lhůtu pro dokončení MFFF o deset let do března 2025. Stalo se tak na žádost stavební společnosti Shaw Areva MOX services. V březnu 2005 byla této společnosti vydána původní licence na deset let.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..