Testy a uvádění do provozu třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto jsou opožděny za nejnovějším plánem, dodaným generálními dodavateli elektrárny, Arevou a Siemensem, sdělil provozovatel elektrárny Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Jako třetí blok této finské elektrárny se staví EPR reaktor.

jaderná energie - Zpoždění uvedení do provozu Olkiluoto-3 - Zprávy (Olkiluoto 3 crchecked dd credit Hannu Huovila TVO.jpg) 1
Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto (zdroj: nucnet.org)

TVO sdělil, že konsorcium Areva-Siemens aktualizuje plán a poskytne nový harmonogram závěrečných prací projektu v prosinci tohoto roku.

TVO nemůže odhadnout, zda bude znovu odložen termín uvedení do komerčního provozu elektrárny. Ten je nyní stanoven na září 2019 (čtyři měsíce po termínu posledního aktualizovaného plánu). Výstavba tohoto bloku začala v srpnu 2005 a nyní je celý projekt o 9 let opožděn.

V červnu byly dokončeny horké testy reaktoru EPR s výkonem 1600 MW elektrických. V březnu podepsal TVO dohodu s konsorciem Areva-Siemens ohledně zvyšujících se nákladů, způsobených zpožděním výstavby projektu. Vypořádání zahrnuje kompenzaci 450 milionů euro (11,6 miliardy Kč), které mají být vyplaceny ve svou splátkách.

Na začátku tohoto roku sdělil TVO, že výkopové práce na hlubinném úložišti, stavěném společností Posiva, poblíž elektrárny Olkiluoto probíhají podle plánu. V prosinci 2016 získala Posiva, vlastněná společností TVO, povolení k výstavbě hlubinného úložiště. Tento projekt je první svého druhu, který vstoupil do fáze výstavby.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..